• تاریخ : ۲۴ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

شایعه ممنوع التصویری باعث شد تا صداوسیما برای اولین بار موضعش درباره محوشدگان از آنتن را اعلام کند.

صراط: همزمان با بازی پرسپولیس و الاهلی شایعه مهمی رسانه ای شد. اینکه پیمان یوسفی به دلیل حرف هایش در برنامه فوتبال ایرانی و قبل از بازی ایران و سوریه، ممنوع التصویر شده هست. او در این برنامه گفته بود جای خانم های ایرانی در استادیوم خالی هست. آن مسابقه به دلیل حضور بانوان کم حجاب سوری و مشکلات قانونی که بر سر حضور بانوان ایرانی ایجاد شد، حسابی حساسیت ساخت.
خیلی ها به حرف های پیمان یوسفی استناد کردند و این شائبه ایجاد شد که حتی در رسانه ملی هم فضا عوض شده هست. اصولگرایان و مخالفان حضور بانوان در ورزشگاه ها، فشار بسیاری را در آن چند روز تحمل کردند. حتی ا… کرم و همفکرانش کوچکترین واکنشی به این اعتراضات مردمی نداشتند و سکوت پیشه کردند.
نمایندگان زیادی در مجلس درباره بحث حضور بانوان در ورزشگاه ها صحبت کردند و تصاویر دختران سوری کم حجاب در استادیوم آزادی مسیر را به سمتی برد تا بحث حل مشکال ورود بانوان به ورزشگاه ها جدی تر شود و این خواسته اولویت بیشتری پیدا کند و گروهی بخواهند هر طور هست زودتر مشکلات ورود بانوان برطرف شود. امیر حاج رضایی کارشناس سرشناس فوتبال هم در برنامه ای زنده در شبکه خبر، حرف های مهمی درباره مسئله بانوان و حق قانونی شان برای آمدن به ورزشگاه ها زد. حرف هایی که بی سانسور پخش شدند تا اقلا رسانه ملی نشان دهد خیلی منتقد حضور بانوان نیست و اگر مشکلی با این مسئله وجود دارد، در لایه های دیگری باید پیگیری و برطرف شود.
تب این اتفاق که خوابید اما شایعه شد پیمان یوسفی به عنوان نماد سخن گفتن درباره مسئله ورود بانوان به ورزشگاه ها، ممنوع التصویر شده هست. شایعه ای که ابتدا در فضای مجازی و بعد در روزنامه ها و خبری ها مطرح شد. یوسفی روز بازی پرسپولیس و الاهلی هم مجری برنامه ورزشی نبود. جای او هم عادل بازی پرسپولیس را گفته کرد تا شایعه ممنوع التصویری این مجری- گزارشگر به بهانه آن چند کلمه، قوت بگیرد.
البته در این هفته های اخیر غیر از ماجرای زنان، بخش ورزش سیما چالش مسعود شجاعی را هم داشته هست. مدت هاست و پس از آن بازی کذایی، انگار فوتبال ایران چنین چهره ای را ندارد. حتی مهدی مهدوی کیا و محمد مایلی کهن هم که از او حمایت کرده بودند، دیگر در تلویزیون دیده نشدند و خیلی خبری از آنها شنیده نمی شود. در مورد مسعود شجاعی البته به نظر می رسید فشاری از بالا دلیلش بوده چون حتی عادل فردوسی پور و برنامه ۹۰ که خیلی این خط قرمزها را رعایت نمی کنند هم انگار تیم ملی چنین کاپیتانی نداشته هست، دیگر او را ندید می گیرند.
در مورد مایلی کهن هم مشخص شد که این مربی بازنشسته، قرار بوده با برنامه «حالا خورشید» درباره بازی ایران و کره حرف بزند اما به مسئولان این برنامه اعلام شد نمی توانند فعلاً او را روی خط برنامه داشته باشند. ضمن اینکه مهدوی کیا هم که خارج از ایران هست، در لیست ممنوع التصویرها معرفی می شد اما همه اینها به نظر نمی رسید از سوی خود رسانه ملی در فهرست ستاره دارها قرار گرفته باشند.
این شایعات اما به شدت خبرساز شده بود تا جایی که در مورد پیمان یوسفی، توفان توئیتری به پا شد. گزارشگری که اتفاقاً به خاطر بعضی گفته ها و واژه های دشواری که در اکثر مواقع استفاده می کند، با انتقادات زیادی روبه رو خواهد شد، این بار تبدیل شد به مطالبه ای عمومی. اینکه حق گفته داشته باشد.
اما آیا او ممنوع التصویر شده هست؟ حسین آقازمانی مسئول ورزش سیماست. با او تماس گرفتیم اما گفت در این باره فقط روابط عمومی سازمان می تواند اظهارنظر کند. روابط عمومی که مسئولیتش به محمدحسین رنجبران سپرده شده هست. البته خود پیمان یوسفی خبر ممنوع التصویری اش را خیلی ضمنی تکذیب کرده بود و رسانه های دیگر هم این خبر را که او ممنوع التصویر نیست، منتشر کرده بودند. رنجبران اما این مورد را خیلی راحت تکذیب کرد و گفت: «این خبر به حدی بی اساس بود که ارزش پاسخگویی نداشت. ان شا ءا… این دوست مان هم به زودی گفته خواهند داشت.»
واکنش مهم رسانه ملی به ماجرای ممنوع التصویری
در ادامه این گفت وگو اما محمدحسین رنجبران توضیحی داد که این خبر شاید خودش مهمترین واکنش رسانه ملی به ماجرای ممنوع التصویری ها در همه این سال ها باشد. همین چند هفته قبل بود که مهران مدیری از ماجرای ممنوع التصویری اش بعد از «ساعت خوش» گفته بود. او از این صحبت کرده بود که به خاطر آن شهرت حتی حق نداشته وارد رادیو و تلویزیون و حتی سالن تئاتر شود و آن اتفاق شرایط بدی را برای زندگی اش رقم زده بوده. این بحث ممنوع التصویری ها تقریباً همیشه وجود داشته و خیلی از مجری ها یا بازیگران این محدودیت را تجربه کرده اند ولی هیچ وقت این ممنوعیت شان را جایی تأیید نکرده و رسانه ملی درباره اش موضعی نگرفته بود. حتی درباره خود محمدحسین رنجبران، یکی دو سال قبل و در ماجرای برجام مشکلی ایجاد شد که یک ماهی روی آنتن نبود و گفتند ممنوع التصویر شده هست. او اما حالا روایت مهمی درباره ممنوع التصویری ها دارد. سخنگوی رسانه ملی درباره این ممنوع از آنتن ها می گوید: «در رسانه ملی هیچ ممنوع التصویری که خود رسانه ملی او را ممنوع التصویر کرده باشد نداریم. براساس قوانین کشور تمام ممنوع التصویری ها تصمیم مراجع قانونی، امنیتی و قضایی هستند و همه ملزم به رعایت آن هستند.»
منبع: خبرآنلاین

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما