• تاریخ : ۱۸ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

به مناسبت ۱۷ دی روز ملی خواجوی کرمانی همایش گرامیداشت این شاعر بزرگ کرمان زمین در شانزدهیمن نمایشگاه بزرگ کتاب استان کرمان برگزار شد.

به گفته  فانوس ،  همایش گرامیداشت خواجوی کرمانی امشب با حضور علی بابایی سرپرست فرمانداری شهرستان کرمان، وحید محمدی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب استان کرمان در محل سالن همایش های نمایشگاه برگزار شد.

محمد علی گلاب زاده رئیس مرکز کرمان شناسی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: خواجو یکی از ستاره های درخشان آسمان شعر و ادب ایران هست و در قرن هفتم و هشتم هجری قمری زندگی می کرد.

وی با اشاره به اینکه خواجو از جمله کسانی هست که نسبت به خداجویی و و تقوا و خداپرستی شعرهای بسیار زیبایی دارد و در این مورد مفصل شعر سروده هست گفت: خواجوی کرمانی در وصف پیامبر (ص) و ائمه اطهار (س) نیز شعرهای زیبایی گفته هست.

رئیس مرکز کرمان شناسی با بیان اینکه خواجو توانسته بین فلسفه و شریعت یک ارتباط عرفانی برقرار کند و یکی از ویژگی های او همین موضوع بوده هست افزود: این شاعر بزرگ با هم آغوشی واژه ها زیباترین غزلیات را سروده و در غزلیات خود را معرفی کرده هست.

وی با اشاره به اینکه برخی از غزلیات خواجو از زیباترین غزلیات تاریخ ادبی ایران هستند خاطر نشان کرد: خواجو در مورد پایبندنشدن به زندگی دنیایی اشعار بزرگی دارد که قابل توجه هست و در مجموع خواجو از نوادر روزگار هست.

گلاب زاده با گلایه از عدم برگزاری یک همایش بزرگ و در خور شان برای این شاعر بزرگ و فرهیخته کرمانی گفت: امیدواریم برای سال های آینده یک مراسم مفصل برای گرامیداشت یاد خواجو در کرمان برگزار شود.

وی با بیان اینکه در سال ۷۰ کنگره جهانی خواجو در کرمان برگزار شد افزود: این کنگره عظمت بزرگی داشت و بیش از ۵۰ مهمان از سراسر دنیا به کرمان آمدند و یک همایش بی نظیر بود.

رئیس مرکز کرمان شناسی تصریح کرد: اما از آن سال به بعد شاهد این رویداد نبودیم و بهتر هست برای این شاعر بزرگ کرمانی همه ساله یک همایش بزرگ در استان کرمان برگزار شود.
 همایش گرامیداشت خواجوی کرمانی که در پنجمین روز از برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کرمان برگزار شد با ششمین همایش شعر حضرت دوست و شعرخوانی تعدادی از شاعران کرمانی همراه بود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما