• تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری


صدای شیعه: حجت‌الاسلام حسین کوهساری، مدیرمسئول خبری حوزه و مسئول ارتباطات بین‌الملل حوزه های علمیه با حضور در غرفه خبری شبستان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در مورد خشونت علیه روحانیت خاطرنشان کرد: با توجه به بسیاری از مستندات و باورها در طول تاریخ در جامعه نشان می دهد که روحانیت به خوبی به وظایف و رسالت های خود عمل کرده هست و جایگاه خوبی در میان مردم و نخبگان دارد و شواهد فراوانی در این خصوص وجود دارد و قاطبه روحانیت کشور همین گونه هستند.


وی ادامه داد: البته ممکن هست در مواردی میان مردم و روحانیت ارتباط خوبی برقرار نشده باشد و البته ممکن هست برخی اشکالات نیز در مسیر روحانیت وجود داشته باشد و نمی توان گفت که حتما روحانیت در همه موارد در مسیر ایده آل حرکت کرده هست، ممکن هست برخی افراد دچار لغزش ها و چالش هایی شده باشند و از مردم فاصله گرفته باشند و به همین جهت توقعات جامعه دینی را به نحو احسن انجام نداده باشند البته این قشر تعداد محدودی از جامعه را به خود اختصاص می دهند و موجب عکس العمل هایی در میان مردم و عدم اعتماد آنها خواهد شد.


وی با بیان اینکه هدف دشمنان و رسانه های آنها روحانیت هست و روحانیت جامعه هدف آنهاست، تصریح کرد: بر این اساس ممکن هست شایعات و اخبار نادرستی نسبت به جامعه روحانیت متصور شود به طور مثال ممکن هست افکار عمومی اینگونه برداشت کنند که از نظر اقتصادی طلاب از حد متوسط جامعه بالاتر هستند در حالی که در واقعیت وضعیت زندگی طلاب از سطح متوسط جامعه پایین تر هست و این از آموزه های دینی ماست.


وی ادامه داد: در آموزه های دینی ما آموخته ایم کسانی که عهده دار دین می شوند حتما باید روش و شیوه زاهدانه زندگی کنند همانگونه که علما در طی تاریخ اینگونه زندگی کردند.


وی با بیان اینکه ممکن هست در مواردی میان روحانیت و مردم فاصله افتاده باشد، اظهار کرد: این موضوع را نمی توان به شکل کلی پذیرفت، رابطه مردم و روحانیت بسیار مستحکم و این ارتباط طرفینی هست و ممکن هست در مواردی این ارتباط دچار آسیب هایی شده باشد.


وی با اشاره به حادثه خشونت آمیز علیه روحانیت تصریح کرد: باید تحقیقات کامل شود و نمی توان با چند مورد خشونت علیه روحانیت اینگونه استنباط کرد که حتما این حوادث با برنامه ریزی و طراحی انجام شده هست.


وی افزود: باید بدانیم برنامه های جدی برای برهم زدن و مخدوش کردن رابطه روحانیت و مردم وجود دارد اما نمی توان چند حادثه را اینگونه نتیجه گیری کرد؛ این حادثه باید تحلیل شود تا حقیقت مشخص شود.


وی اظهار کرد: با این حوادث نمی توانیم نگرانی ای را به جامعه و مردم و یا روحانیت منتقل کنیم.


وی خاطرنشان کرد: ارتباط مردم و روحانیت در طول تاریخ نشان داده هست که رابطه صمیمانه ای میان مردم و روحانیت وجود دارد و همواره روحانیت از فرصت های به دست آمده برای تبلیغ و ترویج دین استفاده کردند.


حجت الاسلام کوهساری اظهار داشت: به طور نمونه پیاده روی اربعین فرصت خوبی هست و بسیاری از طلاب و روحانیون با هزینه شخصی خود در این مسیر پیاده روی حضور دارند و از این فرصت برای تبلیغ و ترویج دین استفاده می کنند.

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما