• تاریخ : ۲۵ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

مدیریت قبل از بحران
هفته نامه کندوی البرز استان سمنان در شماره ۴۳۶ با اشاره به سیل روزهای گذشته استان گلستان ، در مطلبی با عنوان ‘ مدیریت قبل از بحران ‘ به قلم وحید حاج سعیدی این موضوع را بررسی کرده هست.

در این مطلب آمده هست : سیل ، زلزله ، رانش زمین، توفان ، بهمن ، سونامی و بلایایی از این دست ، حوادثی هستند که در بسیاری موارد بشر توانایی جلو گیری از آن ها را ندارد وهیچ کشوری (حتی پیشرفته ترین کشورها) از گزندآسیب های حوادث غیر مترقبه در امان نیستند، اما نحوه مواجهه با این بلایا و تلاش برای کاهش آسیب ها در کشورهای مختلف متفاوت هست.
مدیریت قبل از بحران و داشتن آمادگی در زمان بروز حوادث ، بهترین و ارزان ترین راهکار جلوگیری از بروز خسارت های حوادث غیر مترقبه هست.
مطالعه حوزه سرزمینی از سوی نهادهای متولی در کاستن اثر حوادث موثر هست ، لایروبی مسیل ها ، ساخت کانال های انحرافی ، دیوارکشی ، نصب تابلوهای هشدار دهنده ، جلوگیری از قطع بی رویه درختان و کاشت درخت بخشی از کارهایی هستند که می توانند در کاهش اثرات بلایایی مانند سیل در مسیرهای کوهستانی و جنگلی موثر باشند.
به عقیده نویسنده این مطلب ، اگر مدیریت قبل از بحران انجام شود ، شاید بحرانی به وجود نیاید که نیاز به مدیریت باشد!
نبود آگاهی از خطرهای بروز چنین حوادثی و نیز جدی نگرفتن آن از سوی برخی ، یکی دیگر از معضلاتی هست که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود. هر چند که در سال های گذشته کارهایی در باره آموزش به شهروندان برای مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی از رسانه ها صورت گرفته ، ولی بدون شک این مقدار آموزش تاثیرگذار نبوده و هنوز برای عده زیادی از مردم عبور از مسرهای خطرناک و اقامت در آن ها و ماجراجویی اهمیت زیادی دارد.
شاید کمتر کسی بداند که ارتفاع بیش از ۱۵ سانتی متر آب می تواند به کف خودرو رسیده وکنترل آن را مختل کند، ویا ارتفاع در حد۳۰ سانتی متر، بیشتر خودروها را …

اخبار پیشنهادی:

مدیریت قبل از بحران

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما