• تاریخ : ۱ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

مازندران آنلاین – امام جمعه چالوس بر لزوم فرهنگ سازی به منظور استفاده از فضای مجازی در جامعه تاکید کرد.
به گفته ایسنا مازندران، حجت الاسلام محمدمهدی راشدی نوری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به نقش فضای مجازی در جامعه، اظهار کرد: به دلیل حساسیت فضای مجازی و دغدغه هایی که رهبری و همه دلسوزان در مورد فرصت ها و تهدیدهایی که در آن وجود دارد از این ظرفیت می توان برای مسائل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اطلاع رسانی استفاده درست کرد.
وی با بیان اینکه این حوزه با مشکلاتی رو به رو هست، افزود: در روزهای اخیر دغدغه هایی در زمینه مسائل امنیتی ایجاد شد و نگرانی هایی را به وجود آورد.
امام جمعه چالوس گفت: با توجه به ظرفیت هایی که در این عرصه برای اطلاع رسانی و تغییر فرهنگی وجود دارد ضروری به نظر می رسید تا در این زمینه موضوعاتی با اصحاب رسانه که پیشرو در استفاده از این فضاها هستند برای فرهنگ سازی به منظور استفاده درست از این موقعیت ایجاد شود.
حجت الاسلام راشدی با تاکید بر اینکه شما خبرنگاران در دهه فجر عملکرد نظام را به درستی تبیین کرده و مردم را از سیاه نمایی ها و شایعاتی که در فضای مجازی بوجود می آید آگاهی دهید تا ذهنیت مردم درست شود. تصریح کرد: اهمیت فضای مجازی به اندازه ای هست که رهبری دغدغه داشتند و در فرصت های مناسب می توان به مردم اطلاع رسانی دقیق کرد.
وی خاطرنشان کرد: رهبری با توجه به مشکلات اخیر دستور به تاسیس شورای عالی فضای مجازی کشور را صادر و در آن به نکته ای اشاره کردند که اهمیت موصوع را می رساند و نشان از اطلاعات دقیق ایشان از این جایگاه داشته و فرصت ها و تهدیدها را می شناسند و بر مسائل احاطه دارند، پس در دیدارهای مختلفی که با مسئولان شورای عالی داشتند بر ساماندهی این ظرفیت تاکید کردند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرد و با کنترل و نظارت از این فرصت برای جامعه بهره برداری شود.
امام جمعه چالوس افزود: فضای مجازی تاثیراتی در فرهنگ، دین، اعتقادات، مسائل سیاسی و امنیتی دارد و حتی سوءاستفاده های مالی نیز از آن خواهد شد و بداخلاقی هایی را در مسائل فرهنگی به همراه داشته و اختلافاتی در میان خانواده ها ایجاد کرده هست.
حجت الاسلام راشدی با اشاره به اینکه اگر از فضای مجازی به درستی استفاده نشود تهدیدهایی ایجاد می کند، یادآور شد: فضای مجازی اگر ساختار مشخصی نداشته و ساماندهی نشود موجب سوء استفاده خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه پیش از در اختیار قرار دادن امکانات مهم، فرهنگ استفاده از آن برای مردم تبیین شود، اظهار کرد: رسالت رسانه ها و مطبوعات در فضای مجازی شامل مواردی هست که اطلاع رسانی در مسائل و اخبار آنی را به مردم برسانند.
امام جمعه چالوس با بیان اینکه انتقادهای بجا و دلسوزانه از سوی خبرنگاران به مسئولان و افراد داده شود، تاکید کرد: شما رسانه ها تا به یقین نرسیدید مطلبی را که پیش پا افتاده بوده و از سر بی اطلاعی هست در فضا و شبکه مجازی منتشر نکنید.
در ادامه محمد روحی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چالوس با اشاره به اینکه فصای مجازی فرصتی جهت اطلاع رسانی درست و آنی از مشکلات مردم به مسئولان در جهت پوشش و برطرف کردن مشکلات هست گفت: فضای مجازی ابزاری از تکنولوژی مدرن هست که باید از آن به درستی استفاده شود.
وی افزود: چالوس یکی از قطب های خبر و رسانه در استان مازندران هست و اصحاب رسانه نقایص و مشکلات را بدون مشکلی بازگو کرده و عملکرد صحیح را بدون نقص انعکاس می دهند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چالوس تصریح کرد: گاهی معدود اشخاصی از این ابزار استفاده نادرست دارند و بداخلاقی هایی برای رسیدن به مقاصد صورت می گیرد.
روحی با بیان اینکه اخیرا در فضای مجازی ساختار خدمات رسانی نظام را هدف قرار داده هست، خاطرنشان کرد: با هوشمندی و اشراف به همه نقاط مثبت و منفی از آسیب هایی که در این حوزه وارد شده هست باید خود را مبرا کرد.
وی تشکیل شورای فضای مجازی جهت ساماندهی در شهرستان چالوس را از ضروریات دانست و گفت: این شورا زمانی محقق شود تا خبرنگارانی که رسما کار خبرنگاری می کنند به این شورا کمک کنند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چالوس افزود: بستری را می توان مهیا کرد تا کانال هایی که با نگارش خبری فعال هستند به صورت رسمی رصد شوند تا آسیب ها نیز کمتر شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما