• تاریخ : ۱۲ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : خبری

روایت هنرمند ایتالیایی از زندگی عشایر ایران
مائورو ویتاله، عکاس ایتالیایی بیان کرد که جذابیت زندگی عشایر ایران عامل اصلی شکل گیری پروژه «مردم و سرزمین پشمینه» بوده هست و او در تمام سفرهایش به ایران برای مردم آمده هست.

مهدی درستی: سابقه ارتباط ایران و ایتالیا در زمینه فعالیت های هنری به قدمت تاریخ برمی گردد و در تازه ترین ارتباط، این بار مائورو ویتاله عکاس ایتالیایی نمایشگاهی از آثارش را در خانه هنرمندان برپا کرده بود.
ویتاله که شش بار راهی ایران شده هست، در این پروژه از عشایر شیراز و الزهرا در کنار اقوام شمال ایران یعنی تالشی ها عکاسی کرده هست. نمایشگاه او که عنوانش «مردم و سرزمین پشمینه» هست به مقایسه ای جذاب میان چوپانان یا به اصطلاح بومی چراگشت های ایتالیایی با عشایر ایرانی پرداخته هست.
به همین مناسبت با او و گروه همراهش آنتونیو کرادو مدیر این پروژه عکاسی و پائولا ریچتلی ایده پرداز درباره این پروژه عکاسی و تجربیاتی که در ایران کسب کرده اند در کافه خبر گفت وگویی کرده ایم که در ادامه می خوانید.
ابتدا درباره این بگویید که چطور شد تصمیم گرفتید به ایران سفر کنید و چرا این کشور و مردمش را به عنوان سوژه ای برای عکاسی انتخاب کردید؟
ویتاله: من پیش از این پنج بار به ایران سفر کردم و این بار هم به مناسبت برگزاری نمایشگاه راهی ایران شدم. در مرتبه اول تنها با هدف گردشگری به ایران آمدم و هیچ ایده خاصی برای انجام پروژه عکاسی نداشتم ولی در رفت و آمدهای توریستی از عشایر قشقایی فیروزآباد دیدن کردم و با مردمی که در حال کوچ و مهاجرت بودند برخورد کردم که این مسئله زمینه ساز ایجاد علاقه در من نسبت به سبک زندگی این افراد و زمینه ساز شکل گیری این پروژه عکاسی شد.
من وقتی که کشوری مانند ایران را برای سفر انتخاب می کنم تنها برای تماشای ابنیه تاریخی و مکان های منحصر به فردش نیست، بلکه به ایران می آیم تا مردم را ببینم. حتی سفر اولم هم تنها جنبه گردشگری …

اخبار پیشنهادی:

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما