• تاریخ : ۱۹ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری


صدای شیعه: در آن برهه طاقت فرسا که هماهنگ با بیست و سه سال زمان بود، رسول بزرگ الهی صلی الله علیه و آله به توفیق حضرت رب الارباب موفّق به ابلاغ تمام واقعیت‌های ظاهری و باطنی اسلام شد.


اکنون از حج برمی‌گردد، تا یکی دو ماه باقیمانده عمر گرانمایه‌اش را سپری کرده به ملاقات حضرت محبوب نائل گردد.


در مرحله اوّل عقل سلیم حکم می‌کند که محصول زحمات طاقت‌فرسایش را که امتی مسلمان و جوان هست و هم چنین قرآن مجید را که سرمایه بی‌نظیر عالم ملکوت هست بدست کسی بسپارد که هم چون خود او دارای روحی بلند و قلبی سلیم و عقلی فعال و اراده‌ای الهی باشد و در مرحله بعد تمام معارف و آثار شرعی و به خصوص آیات کتاب چنین مسئله مهمی را اقتضا می‌کند، او اگر دست به چنین برنامه بسیار مهمی نزند، امت را پس از خود دچار اختلاف می‌کند و اختلاف، هزاران حادثه و پی‌آمد را به دنبال خود برای امت خواهد آورد و از این رهگذر ضربه‌های جبران ناپذیری به مسؤولیت او متوجه قرآن و جامعه اسلامی خواهد  گشت و جامعه او از انحراف مصون نخواهند ماند!


به همین خاطر در راه بازگشت از حجة الوداع غرق در این اندیشه الهی هست که در آینده نزدیک که خورشید جهان‌افروز وجودش در پس ابرهای تیره و تار مرگ از دیدگان پنهان خواهد شد، بعد از او چه کسی می‌تواند حافظ این همه قوانین و سنن بوده، اداره کننده و رهبر توده عظیم انسانیت به سوی کمال و رستگاری باشد؟


آیا آن کس که بعد از او با پاک‌ترین سابقه قومی و نژادی و گذشته نیالوده به شرک و گناه، وظیفه تهذیب اخلاق را به عهده خواهد گرفت کیست و شخصی که در میان مردم به حق و عدالت قضاوت خواهد کرد کدام هست؟


آیا آن فکر بلندی که از سرچشمه علم الهی سیراب خواهد شد، از آنِ چه کسی هست و آن روح قوی و منطق بلیغی که افکار مردم را به خدا و روز جزا سوق خواهد داد و در نشر تعلیمات دین و اعتلای اسلام حقیقی خواهد کوشید به کدام انسان واقعی متعلّق هست؟


آیا آن کس که پس از او خواهد توانست آیینه تمام‌نمای او در میان قوم باشد کیست؟


آیا آن عنصر شایسته‌ای که در ارحام و اصلاب پاک پرورش یافته، دارای سرشتی با صفا و روحی تابناک چونان خودش پذیرای حقایق هست پیشوای خلق خواهد بود؟


و سرانجام جانشین و خلیفه او کدام انسان کامل هست؟


هرچند برای وی از روز روشن آشکارتر هست که پس از او سزاوار رهبری و پیشوایی کیست و خوب می‌داند که جامه امامت بر چه اندامی برازنده و رساست، با این حال منتظر فرمان الهی هست و چشم به راه رسول پروردگار هست که به نص صریح خداوند این موضوع را برای اجتماع مسلمانان آشکار کند.


برای او به سابقه قبلی نزول وحی، مسلم هست که پروردگارش در این موضوع مهم او را بلاتکلیف نخواهد گذاشت و برای پرورش درخت برومند و بارآور دین باغبانی کارآزموده و مجرّب و پرورش‌دهنده‌ای شایسته و کاردان انتخاب خواهد کرد، چون می‌داند منصب عالی خلافت همانند مقام شامخ نبوت موهبتی هست الهی و خداوند به اقتضای حکمت هر که را شایسته داند برای آن برخواهد گزید و وظیفه مسلمانان را پس از وی در مورد امام و رهبر با نزول وحی معین خواهد کرد.


اینک به ناحیه‌ای نزدیک شده‌اند که «غدیرخم» نام دارد و این جایگاهی هست که از آنجا راه اهل مدینه و مصریان و عراقیان از یکدیگر جدا می‌شود.


پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هم چنان سرگرم اندیشه‌های خویش هست، دل بر مبدأ وحی گمارده و چشم به سوی ملکوت دوخته و با دیدگان جذاب خود که دنیایی از عواطف و بشر دوستی و آثار جهان‌بینی در بردارد، به دامنه ابهام‌آمیز افق خیره می‌نگرد و گویی از مشرق انوار وحی منتظر فرمانی بزرگ و امری خطیر هست.


انتظار محمّد چندان نمی‌پاید، خداوند خواسته حبیبش را برآورده آخرین و مهم‌ترین موضوع اساسی اسلام را که پیامبرش مدّت‌هاست چشم به راه اعلام آن از جانب خداست با فرستادن وحی آشکار می‌کند.


در این گیرودار اطرافیان پیامبر صلی الله علیه و آله نیک می‌بینند که ناگهان چهره گردآلود او برافروخته می‌شود، پلک‌هایش را برهم می‌گذارد، سنگینی مخصوصی بر او چیره می‌گردد دانه‌های عرق از پیشانی بلندش فرو می‌چکد و ناگهان چون کوهی در جای خود می‌ایستد و در این حال کلماتی را زیر لب زمزمه می‌کند، این حالت نزول وحی هست که به محمد دست داده هست.


به اشاره او شترش را می‌خوابانند، صدایش کم کم بلند می‌شود، اطرافیانش به خوبی می‌شنوند که این نغمه آسمانی را جبرییل امین فرشته وحی بر او نازل کرده هست با لهجه گیرا و محکم خویش تلاوت می‌کند:


 [یا أَیهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیک مِنْ رَبِّک وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یعْصِمُک مِنَ النَّاسِ] «۱».


ای پیامبر! آنچه از سوی پروردگارت [درباره ولایت و رهبری علی بن أبی‌طالب امیرالمؤمنین علیه السلام] بر تو نازل شده ابلاغ کن؛ و اگر انجام ندهی پیام خدا را نرسانده‌ای. و خدا تو را از [آسیب و گزند] مردم نگه می‌دارد؛ قطعاً خدا گروه کافران را هدایت نمی‌کند.


فرشته وحی به امر خداوند به پیامبر صلی الله علیه و آله می‌گوید که آنچه درباره ولایت و امامت و خلافت بلافصل علی بن ابی طالب علیه السلام و واجب بودن پیرویش بر هر فرد مسلمان بر او نازل شده هست به همه بگوید و به دستور خداوند بزرگ علی را فرد شاخص و پایگاه عالی دین و رهبر مطلق مسلمانان جهان بگرداند.


توقف محمد همهمه‌ای در میان کاروانیان برپا ساخته هست، هیاهویی که با شیهه اسبان عربی و زنگ شتران قافله‌ها آمیخته هست، سرها از هرسو کشیده و جملاتی بین افراد رد و بدل می‌شود:


چه اتفاقی افتاده هست؟


اینجا؟ اینجا که جای فرود آمدن نیست!


این بیابان آتش‌زا که از تابش آفتاب سراسر آن زبانه می‌کشد در این کوهسار تفتیده، در این بیابان بی‌آب و علف، در اینجا چه می‌خواهند بکنند، برای چه توقف کرده‌اند؟


کاش زودتر به راه ادامه دهیم شاید از نسیم دشت‌هایی که در پیش هست برخوردار شویم و به منزلگاه مناسبی برسیم.


آیا چه پیش آمده که محمد مهربان را وادار کرده هست ما را در این سرزمین ملتهب و ظهر گرمابار امر به توقف دهد؟


آیا باز چه فرمانی از خداوند بر محمّد نازل گشته هست؟


در این هنگام از جمعیتی که با پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله همراه‌اند جلودارانشان مسافتی از صحرای جحفه را پیموده‌اند و عقب‌داران هنوز با نقطه توقف او فاصله دارند، به فرمان پیامبر صلی الله علیه و آله آنان را که جلو رفته‌اند بازمی‌گردانند و آنان را که از عقب می‌رسند نگاه می‌دارند و محل اجتماع نزدیک بر که غدیر معین می‌گردد.


نبی اکرم صلی الله علیه و آله نماز ظهر را با افراد کاروان از مرد و زن بجای می‌آورند و پس از فراغ از نماز برای ابلاغ امر مهمّی که خداوند او را برای آن مأمور به توقف در این سرزمین کرده هست به وسیله منادیانی چند مردم را خبر می‌دهد که همگی گرد او جمع شوند.


محمد بر جهاز به پا خاسته و در برابر دیدگان هزاران تن مسلمان چنین آغاز سخن می‌کند:


سپاس و ستایش مخصوص خداوند هست و ما از او کمک می‌خواهیم و به او ایمان می‌آوریم و بر او توکل می‌کنیم.


ما از بدی‌های نفس و زشتی‌های کردارمان به پروردگار خود پناه می‌بریم، او خداوندی هست که اگر کسی را گمراه کند آن کس راهنمایی نمی‌یابد و اگر کسی را هدایت کند آن کس گمراه‌کننده‌ای نخواهد داشت و من گواهی می‌دهم که معبودی نیست جز آفریدگار یکتا که بخشنده و مهربان هست و شهادت می‌دهم که محمد بنده و فرستاده اوست.


باری ای مردم! خدای مهربان آگاه مرا خبر داده هست که عمر هر پیغمبر طبق سنّتی هست که از آن جهت می‌دانم نزدیک هست مرا داعی الهی و پیک اجل در رسد، من مسؤولم و شما نیز مسؤولیت دارید، از شما سؤال می‌کنم در پیشگاه خداوند، درباره من چه خواهید گفت؟ آیا وظیفه رسالت را ادا کرده‌ام و شما را به راه راست و دین خدا فرا خوانده‌ام؟


مردم یک آواز جواب دادند: ما گواهی می‌دهیم که تو همانا تبلیغ کرده‌ای و اندرز گفتی و فراوان کوشیده‌ای، خداوند به تو پاداش خیر دهد.


بار دیگر برای توضیح و تأیید می‌گوید: آیا شما شهادت نمی‌دهید که معبودی جز خدای یکتا و بی‌همتا نیست و محمد بنده و رسول اوست و بهشت و دوزخ و مرگ و قیامت حق و مسلم هست و بدون شک و تردید خواهد آمد؟


باز همگی می‌گویند: چرا به این‌ها گواهی می‌دهیم، پیامبر صلی الله علیه و آله در آن حال می‌گوید: خداوندا! گواه باش. سپس گفتارش را چنین ادامه می‌دهد: همگی سخن مرا می‌شنوند؟


آری.


بدانید: من در رستاخیز پیش از شما کنار حوض کوثر می‌رسم، شما بر من وارد خواهید شد و آن حوضی هست پهناور که بر لب جام‌های بی‌شماری هست.


اکنون که داستان چنین هست و روز پاداشی در پیش و می‌بایست روز قیامت به پیامبر خود ملحق شوید ببینید، نگاه کنید که در مورد دو شی‌ء گرانقدر و دو جانشینی که میان شما می‌گذارم چگونه رفتار می‌کنید؟!


در این هنگام از میان انبوه جمعیت شخصی فریاد می‌کشد: ای محمّد این دو جانشین که می‌گویی چیست؟ پیامبر صلی الله علیه و آله پاسخ می‌دهد:


کتاب خداوند که رشته‌ای هست پیوسته از یک سر به دست اوست و از سر دیگر به دست شما، پس به کتاب خدا چنگ زنید و عترت و خانواده من.


پروردگار مهربان آگاه مرا خبر داده هست که این دو شی‌ء گران ارجقرآن مجید و عترت من هرگز از یکدیگر جدا نخواهند گشت تا  در قیامت پهلوی کوثر بر من وارد شوند و من نیز همین را آرزو داشته از خداوند بزرگ درخواست کرده‌ام، پس به شما سفارش می‌کنم که این دو امانت گرانمایه و پرارج را پشت سر مگذارید که به هلاکت و شقاوت خواهید رسید و از آن دو نیز فاصله مگیرید که سرانجامی بد خواهید داشت.


در هر صورت کلام نبی اکرم صلی الله علیه و آله و طنین آهنگ محکم و رسای او در فضای دره غدیر هم چون نواهای آسمانی دل‌ها را می‌لرزاند و مانند آب زلالی جان‌های ملتهب را خنک و شادمان می‌ساخت.


خطبه آن حضرت نزدیک به چهار ساعت طول کشید و در فاصله این مدت امور مختلفی را یادآور شد و آیات بسیاری از قرآن را به  مناسبت مطالب خود قرائت کرد، سپس اندکی درنگ نمود و در حالی که به اطراف خود در میان توده مردم می‌نگریست به آواز بلند علی را نزد خود فرا خواند و او را ابتدا یک پله پایین‌تر از خویش بر فراز منبر نشاند و خطاب به جمعیت کرده چنین گفت:


ای گروه مسلمانان! تاکنون سه نوبت جبرییل امین از جانب خداوند به من وحی آورد که تمام انبیای پیش از تو خلفا و جانشینان خود را معرفی کرده‌اند و چون در این روز ولایت و امامت علی از طرف آفریدگار کائنات بر تمام موجودات عالم عرضه شده هست تو نیز باید ولایت و پیشوایی او را به مردم ابلاغ کنی.


ولی چون می‌دانم منافق بسیار و مؤمن یکدل کم هست در اجرای این فرمان خداوند سه مرتبه عذر آوردم تا این آیه: [یا أَیهَا الرَّسُولُ] «۲» هم اکنون بر من نازل شد و مرا مجبور کرد تا شما را آگاه کنم که خلیفه و مولا و امیر بعد از من علی هست.


سپس پیشوای اسلام با وجود کهولت سن و خستگی سفر کمربند علی را گرفت و با نیرویی فوق‌العاده او را بر فراز سر بلند کرد و در حالی که زانوهای علی محاذی با سینه پیامبر صلی الله علیه و آله قرار گرفت و سپیدی زیر بغل او نمایان شد آن گاه به دنبال سخنان خود چنین فرمود:


ای مردم! از شما می‌پرسم: نسبت به مؤمنان حتی از خودشان سزاوارتر به تصرف در امور و سنجش مصلحت‌ها کیست؟


مردم یک آواز جواب دادند: خدا و رسول داناترند.


آیا من سزاوارتر به شما از خود شما نیستم؟ چنین هست.


آن گاه منشور آسمانی خلافت را خواند:


مَنْ کنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِی مَوْلاهُ اللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ


وَانْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَاخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ.


هرکس من مولای اویم، علی مولای اوست، پروردگارا! دوستی کن با آن کس که علی را دوست دارد و پیرو باشد، دشمن بدار آن را که علی را دشمن بدارد! یاری کن هرکس یاریش کند یاری مکن کسی را که بی‌یاریش گذارد.


پیامبر عزیز صلی الله علیه و آله نزدیک به یک ساعت علی را هم چنان بر سر دست داشت و با تمام خصوصیات و مشخصات به مردم معرفی کرد، پیامبر صلی الله علیه و آله ضمن بیاناتش در حدود هفتاد و سه مرتبه مردم را به عنوان معاشر الناس مورد خطاب قرار داد و آنان را از مخالفت با علی ترسانید و پی در پی مخالفان او را به عذاب دردناک ابدی و قهر و خشم خداوندی بیم داد و برای دوستانش سعادت جاودانی و بهشت موعود را ضمانت کرد و همی یادآور شد که در پیروی علی بزرگی و سیادت مسلمانان مصون می‌ماند و اعتلای جهانی دین اسلام مسلم هست و گرنه جز تباهی و فساد اجتماع و روش‌های غلط و دوری از علوم قرآن و محرومیت از تربیت صحیح چیز دیگر عایدشان نخواهد گشت.


رسول الهی صلی الله علیه و آله طی این سخنرانی چند ساعته خود حجت را بر امت تمام کرد و موضوع خطیر خلافت و امامت را از جانب خداوند به مردم ابلاغ نمود، تا آنجا که خطبه او به پایان نزدیک شد و هنوز دریای جمعیت احاطه‌اش کرده بود که فرشته وحی این آیه را فرود آورد و او را مأمور ساخت که برای مردم بخواند:


[الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دِینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکمُ الْإِسْلامَ دِیناً] «۳».


امروز [با نصبِ علی بن ابی‌طالب به ولایت، امامت، حکومت و فرمانروایی بر امت] دینتان را برای شما کامل، و نعمتم را بر شما تمام کردم، و اسلام را برایتان به عنوان دین پسندیدم.


سپس با صدایی که گویی از اعماق طبیعت بر می‌خاست فریاد کشید «اللّه اکبر» دین کامل گشت، نعمت خداوند اتمام پذیرفت و پروردگار به رسالت من و امامت علی پس از من خشنود شد.


آن گاه در برابر گروهی متجاوز از صد و بیست هزار نفر مسلمان از منبر فرود آمد در حالتی که به قول یکی از فصحای عرب که در آن روز حاضر بود، محمّد در حال پایین آمدن به قدری شادمان و فرحناک بود که گفتی مهم‌ترین وظیفه را انجام داده و بزرگ‌ترین فرمان الهی را ابلاغ کرده هست.


بدین ترتیب فصل نوینی در تاریخ اسلام گشوده شد؛ زیرا با شخصیت‌ترین مرد نامی دنیای اسلام یعنی فاتح جنگ‌های خیبر و بدر و خندق، یار وفادار و شجاع رسول خدا صلی الله علیه و آله و پسر عم و داماد او، درِ شهر علم نبوی و مجسّمه تمام‌نمای اخلاق نبی معظم صلی الله علیه و آله، از امروز تاج امامت را به فرمان پروردگار عالمیان به ابلاغ رسولش بر سر می‌گذارد و منبر و محراب پیامبر صلی الله علیه و آله بدو تفویض می‌گردد.


آری، او شایسته‌ترین انسانی هست که سزاوار هست بر کرسی جانشین نبی اکرم صلی الله علیه و آله جای گیرد و بر مسند رهبری مسلمانان تکیه زند.


علی به پیشوایی مسلمانان برگزیده شد، چه مژده‌ای بزرگ و چه انتخابی شایسته.


در این هنگام دسته دسته مردم به حضورش می‌رسیدند و دست مردانه او را به عنوان پیشوایی خویش می‌فشردند.


رؤسای قبایل، سران عشایر و طوایف و بزرگان مهاجر و انصار به خدمتش بار می‌یافتند و رهبریش را تهنیت می‌گفتند.


کسانی هم چون ابوبکر بن ابی‌قحافه، طلحه، زبیر و عمر بن خطاب از امامتش اظهار خوشوقتی می‌کردند!


مخصوصاً ابوبکر و عمر به وی چنین اظهار می‌کردند:


به به ای پسر ابوطالب! تهنیت باد تو را که مولای ما و مولای هر مرد و زن مؤمن شدی.


حسّان شاعر معروف پیامبر صلی الله علیه و آله می‌گفت:


ای بزرگان قریش! من پس از بیعت در حضور پیامبر صلی الله علیه و آله گواهی می‌دهم که ولایت و امامت علی ثابت شد، آن گاه به عرض رسول اسلام صلی الله علیه و آله رسانید که اجازه دهید اشعاری درباره علی بگویم و شما بشنوید، با کسب اجازه از رسول اسلام صلی الله علیه و آله قصیده شیوایی همان هنگام به مبارکی آن روز فرخنده سرود و در برابر جمع خواند و در آن قصیده گفت:


ینادیهِمْ یوْمَ الْغَدیرِ نَبِیهُمْ بِخُمٍّ وَاسْمَعْ بِالرَّسولِ مُنادِیا فَقالَ: فَمَنْ مَوْلاکمُ وَنَبِیکمُ فَقالوا وَلَمْ یبْدوا هُناک التَّعامِیا الهُک مَوْلانا وَانْتَ نَبِینا وَلَمْ تَلْقَ مِنّا فِی الْوِلایةِ عاصِیا فَقالَ لَهُ قُمْ یا عَلِی فَانَّنی رَضیتُک مِنْ بَعْدی اماماً وَهادِیا فَمَنْ کنْتُ مَوْلاهُ فَهذا وَلِیهُ فَکونوا لَهُ اتْباعَ صِدْقٍ مُوالِیا هُناک دَعَا اللّهُمَّ والِ وَلِیه وَکنْ لِلَّذی عادی عَلِیا مُعادِیا


مضمون این اشعار به فارسی چنین هست:


پیامبر صلی الله علیه و آله روز غدیر به آواز رسا آنان را فراخواند و شگفتا! چگونه گفتارش را به گوش همگان رسانید.


همانا فرشته وحی به امر خداوند بر او نازل شد که تو در پناه آفریدگاری از دشمنان مترس و امر ولایت را که خدا بر تو نازل کرده ابلاغ کن.


او در کنار بر که غدیر بپا ایستاد و دست علی را گرفت و بلند کرد و به آوازی بلند از مردم پرسید:


سرپرست شما و سزاوار شما کیست؟ پیشوا و راهنمایتان چه کسی هست؟ در آنجا همه بدون هیچ‌گونه ابهامی گفتند: خدای تو مولای ماست و تو پیغمبر و رهبر ما هستی و هرگز کسی نسبت به تو عصیان نخواهد ورزید و از گفته تو سر باز نخواهد زد.


آن گاه به علی گفت: برخیز و در برابر مردم بایست، چون همانا دوست دارم و خشنودم که تو بعد از من امام و رهبر باشی، پس هر کس من مولای اویم همانا این علی مولا و ولی اوست و شما ای مسلمانان! نسبت به علی یارانی وفادار و صادق باشید و از سر صدق و دوستی او را یاری کنید.


در آنجا دعا کرد که خداوندا! دوست علی را دوست بدار و با آن کس که با علی


دشمنی کند دشمن باش «۴».


 


اسناد حدیث غدیر نزد بزرگان اهل سنت


حدیث غدیر را به عنوان آیینه منعکس کننده خلافت و امامت و رهبری علی علیه السلام از روز غدیر راویان و محدثان و مورخان و مفسران و ادیبان و حکیمان و شاعران تا به امروز در مهم‌ترین کتب خود نقل کرده و در محور این حدیث کتبی گران و جاوید نوشته‌اند.


شمار این راویان و بازگوکنندگان و کتب آنان متجاوز از هفتصد نفر هست که در مستدرکات و اضافات «الغدیر» علامه امینی آمده هست.


مورخان اهل سنت


نام وفات‌کتاب


حافظ بلاذری ۲۷۹ انساب الاشراف


حافظ طبری ۳۱۰ الولایة فی طرق حدیث الغدیر


حافظ ابن زولاق مصری ۳۸۷ تاریخ ابن زولاق


حافظ خطیب بغدادی ۴۶۳ تاریخ بغداد


حافظ ابن عبد البرّ قُرطُبی ۴۶۳ الاستیعاب


ابوالفتح شهرستانی ۵۴۸ المِلَل والنحل


حافظ ابن عساکر دمشقی ۵۷۱ التاریخ الکبیر


یاقوت حموی ۶۲۶ معجم الادباء


حافظ ابوالحسن ابن اثیر ۶۳۰ اسد الغابة


ابن خلّکان ۶۸۱ وفی‌ات الاعیان


زین الدین شافعی ۷۴۹ تتمة المختصر


حافظ ابن کثیر شامی ۷۷۴ البدایة و النهایة


ابن خلدون اشبیلی ۸۰۸ مقدمة التاریخ


ابن حجر عسقلانی ۸۵۲ الاصابة


نورالدین سمهودی ۹۱۱ جواهر العقدین


ابوالعباس قرمانی ۱۰۱۹ اخبار الدول


نورالدین حلبی ۱۰۴۴ سیرة الحلبیه


ابوالعرفان صبان ۱۰۲۶ اسعاف الراغبین


زینی دحلان مکی ۱۳۰۴ فتوحات الاسلامیه


شیخ یوسف نبهانی معاصر شرف المؤبّد


محدّثان


نام وفات‌کتاب


محمد بن مسلم زُهری ۱۲۴ اسد الغابة


حافظ ابوهشام ۱۳۳ مسند احمد


یحیی بن سعید تَیمی ۱۴۵ زین الفتی


حافظ عبدالملک عرزمی ۱۴۵ مسند احمد


حافظ ابو عروه ازدی ۱۵۳ البدایة و النهایة


حافظ شعبة بن حجاج ۱۶۰ البدایة و النهایة


حافظ ابو یوسف سَبیعی ۱۶۲ کفایة الطالب


حافظ ابو سلمه بصری ۱۶۷ مسند احمد


حافظ ابو عبدالرحمن مصری ۱۷۴ البدایة و النهایة


حافظ ابو هشام خارفی ۱۹۹ مسند احمد


حافظ ابو احمد زبیری ۲۰۳ مسند احمد


حافظ ابو زکریا قرشی ۲۰۳ البدایة و النهایة


محمد بن ادریس شافعی ۲۰۴ نهایة ابن اثیر


حافظ ابو عمرو فزاری ۲۰۶ مسند احمد


حافظ عبدالرزاق صنعانی ۲۱۱ البدایة و النهایة


حافظ ابو محمد انماطی ۲۱۷ الکشف و البیان


احمد بن حنبل ۲۴۱ مسند و مناقب


حافظ بخاری ۲۵۶ تاریخ بخاری


حافظ ابن ماجه ۲۷۳ سنن ابن ماجه


حافظ ترمذی ۲۷۹ صحیح ترمذی


حافظ نسایی ۳۰۳ خصایص و سنن


حافظ ابویعلی موصلی ۳۰۷ مسند الکبیر


حافظ ابوالقاسم بَغَوی ۳۱۷ معجم الحدیث


ابوبِشر دولابی ۳۲۰ الکنی و الاسماء


حافظ ابو جعفر طحاوی ۳۲۱ مشکل الآثار


حافظ ابوالقاسم طبرانی ۳۶۰ معجم الکبیر


حافظ ابن بطّه عُکبری ۳۸۷ الابانه


حافظ ابوبکر احمد فارسی ۴۰۷ ما نزل من القرآن فی امیرالمؤمنین


حافظ ابوبکر بیهقی ۴۵۸ سنن الکبری


ابن مغازلی ۴۸۳ المناقب


حافظ ابو سعد سمعانی ۵۶۲ فضایل الصحابة


حافظ ضیاء الدین مقدسی ۶۴۳ فصول المختاره


حافظ گنجی شافعی ۶۵۸ کفایة الطالب


حافظ نَوَوی ۶۷۶ ریاض الصالحین


حافظ محب الدین طبری ۶۹۶ ریاض النضره


شیخ الاسلام حموینی ۷۲۲ فرائد السمطین


حافظ ابوالحجاج شافعی ۷۴۲ تحفة الاشراف


حافظ جمال الدین زرندی حدود ۷۵۰ نظم دُرَر السِّمطین


ابن شهاب همدانی ۷۸۶ مودّة القربی


حافظ ابوالحسن هیثمی ۸۰۷ مجمع الزوائد


ابو عبداللّه وشتانی ۸۲۷ شرح صحیح مسلم


قاضی بدرالدین عینی ۸۵۵ عمدة القاری


ابو عبداللّه سَنوسی ۸۹۵ شرح صحیح مسلم


ابو العباس قسطلانی ۹۲۶ مواهب


متقی هندی ۹۷۵ کنز العمّال


جمال الدین شیرازی ۱۰۰۰ الاربعین


قاری هروی ۱۰۱۴ المِرقاة


زین الدین مناوی ۱۰۳۱ فیض القدیر


شهاب الدین خفاجی ۱۰۶۹ نسیم الریاض


برهان الدین مصری ۱۱۰۶ فتوحات وهبیه


ابن حمزه حرّانی ۱۱۲۰ البیان و التعریف


ابو عبداللّه زرقانی مصری ۱۱۲۲ شرح مواهب


شیخ محمد بیرونی شافعی ۱۲۷۶ اسنی المطالب


حافظ ناصر السنة معاصر تشنیف الآذان


 


مفسران، عقاید شناسان و سایر دانشمندان


نام وفات‌کتاب


قاضی ابوبکر باقلانی ۴۰۳ التمهید


ابو اسحاق ثعلبی ۴۲۷ الکشف و البیان


ابوالحسن واحدی ۴۶۸ اسباب النزول


ابن سعدون قرطبی ۵۶۷ التفسیر الکبیر


فخر رازی ۶۰۶ مفاتیح الغیب


قاضی بیضاوی ۶۸۵ طوالع الأنوار


سعد الدین فرغانی حدود ۷۰۰ شرح قصیده تائیه


قاضی عبدالرحمن ایجی ۷۵۶ المواقف


سعد الدین تفتازانی ۷۹۲ شرح المقاصد


نجم الدین ابن عجلون ۸۷۶ بدیع المعانی


علاء الدین قوشجی ۸۷۹ شرح التجرید


شربینی قاهری ۹۷۷ السراج المنیر


عبدالحق دهلوی ۱۰۵۲ لمعات


حامد عمادی دمشقی ۱۱۷۱ الصلاة الفاخره


عبدالعزیز دهلوی ۱۱۷۶ ازالة الخفا


قاضی محمد شوکانی ۱۲۵۰ فتح القدیر


مولوی محمد سالم سده ۱۳ اصول الایمان


شیخ محمد عبده مصری ۱۳۲۳ المنار


آلوسی بغدادی ۱۳۲۴ نثر اللآلی


دکتر احمد فرید رفاعی معاصر تعلیقات معجم الادباء


دکتر احمد زکی مصری معاصر تعلیقات اغانی


استاد احمد نسیم مصری معاصر تعلیقات دیوان مهیار


استاد رافعی مصری معاصر شرح هاشمی‌ات کمیت


استاد محمد شاکر نابلسی معاصر شرح هاشمی‌ات


استاد عبدالفتاح مقصود معاصر تقریظ الغدیر


دکتر صفا خلوصی معاصر تقریظ الغدیر


 


اسناد حدیث غدیر نزد بزرگان شیعه


و اینک ناقلان حدیث غدیر و نص پیامبر صلی الله علیه و آله بر رهبری و امامت مولا علی از بزرگان شیعه:


ابوعبداللّه محمد بن احمد مفجّع


ابوجعفر محمد بن جریر بن رستم


شیخ شیعه ابوجعفر الصدوق


شریف رضی صاحب «نهج البلاغة»


معلم امت شیخ مفید


شریف مرتضی علم الهدی


شیخ عبیداللّه بن عبداللّه


شیخ طوسی


ابوالفتوح خزاعی رازی


شیخ فتّال نیشابوری


ابوعلی فضل بن حسن طبرسی


ابن شهرآشوب


ابو زکریا یحیی بن حسن حلّی


رضی الدین علی بن طاووس


بهاء الدین اربلی


عماد الدین طبری


شیخ یوسف بن ابی حاتم شامی


قاضی نوراللّه مرعشی


مولانا المحقق ملّا محسن فیض کاشانی


بحرانی صاحب «الحدائق» «۵».


و صدها نفر دیگر از محدثان و مورخان و مفسران و عقایدشناسان شیعه که کتب آنان در این زمینه اگر یک جا جمع شود کتابخانه عظیمی خواهد شد.


برای من تعجب‌آور هست که با بودن هزاران راوی در این خبر عظیم و هزاران کتاب موثق و مطمئن و صحیح در این داستان و از همه مهم‌تر با بودن آیاتی در قرآن در امر رهبری و امامت و به خصوص شرایط الهی آن، چرا گروهی کثیر از امت اسلام به رهبری و  پیشوایی غیر علی و فرزندان معصوم او گردن نهاده و از صراط مستقیم حضرت حق منحرف شده‌اند؟!!


اگر پس از درگذشت پیامبر، حکومت و ولایت و رهبری امت به دست علی علیه السلام قرار می‌گرفت، بدون شک پس از مرگ پیامبر تا به امروز ملّت اسلام این همه دچار بلا و مصیبت نمی‌شدند و احزابی چون سقیفه و حزب اموی و عباسی و عالمان درباری و دولت‌های بی‌دین و بی‌بند و بار بر سر مردم مسلمان مسلّط نمی‌گشتند و پدیده‌ای کثیف به نام استعمار و استثمار به جان و ناموس و فرهنگ ملّت‌ها حاکم نمی‌گشت!!


اگر می‌گذاشتند حضرت مولی الموحدین که اعلم و اشجع و اتقی و اعدل و اعبد و ازهد امت بود همان طوری که رسول اکرم صلی الله علیه و آله از جانب حق وی را به زمامداری معرفی کرد زمام امور را به دست می‌گرفت به حق حق قسم! امروز در کره زمین ملّتی به جز ملت اسلام و فرهنگی به جز فرهنگ قرآن حاکم نبود، اما افسوس که دنیاپرستان برای ریاست چند روزه با کنار زدن  علی، جهان بشریت را تا ظهور مهدی از فیوضات الهیه و خیر دنیا و آخرت محروم کردند!


 


ترجمه خطبه شقشقیه


حضرت علی علیه السلام که واجد تمام شرایط رهبری بود و لیاقت آن وجود مقدس را برای امر امامت خدای بزرگ امضا کرده بود، درد جانگداز غارت حکومت و ولایت را به دست آنان که از اوصاف امامت عاری بودند و عملشان سخت‌ترین ضربه را به پیکر اسلام و وحدت امت تا قیامت زد، در خطبه شقشقیه که علمای اهل سنت و شیعه در معتبرترین کتب خود نقل کرده‌اند بازگو می‌کند، چه نیکوست که در ترجمه این خطبه دقّت شود. تا بدانید دخالت غیر متخصص در امور الهی و انسانی و به خصوص امر حکومت و ولایت چه بلای غیر قابل جبرانی هست!


به خدا آن کس که جامه خلافت بر اندام ناموزون خود آراسته بود، خوب می‌دانست که این پیراهن تنها بر اندام من رسا و موزون هست.


او خوب می‌دانست که فلک امامت بی‌محور وجودم نمی‌گردد و این آسیاب تا با دست من نگردد کار نخواهد کرد.


من آن کوه بلندم که نهرهای فضایل و علوم از آغوشم سیل آسا فرو می‌ریزند و مرغزار زندگی را که در پناه من دامن گسترده هست سرسبز و سیراب می‌سازد.


من آن کوه بلندم که پرندگان بلندپرواز بر قلّه‌ام نتوانند آشیان گیرند و اوجی بدین عظمت و اعتلا را با بال‌های خسته خود بپیمایند.


مع هذا از غوغای اجتماع کناره گرفتم و دامن از کنار آلوده‌دامنان در کشیدم و در کنج عزلت گاهی می‌اندیشیدم که یک تنه از جای برخیزم و با دست تنها حق خویش را از آن قوم ناحق باز گیرم یا بر این عظمت سنگین که کودکان را پیر می‌سازد و پیران را به ستوه می‌اندازد و مؤمن را تا دم مرگ رنجور می‌دارد صبر کنم.


آری، صبر کردم اما آن چنان که احساس می‌کردم خار در دیده و استخوان در گلو دارم.


میراث من هم چنان در کف غارتگران ماند، تا او نخستین غارتگر این میراث بود دیده از جهان فروبست ولی در آخرین لحظه حق مرا به دوم واگذاشت.


در اینجا حضرت مولا به شعر اعشی مثل می‌زند:


این زندگی که اکنون بر پشت شتر می‌گذرانم با زندگی حیان برادر جابر قابل مقایسه نیست.


یعنی در عهد رسول اکرم صلی الله علیه و آله از اصحاب عموماً عزیزتر و شریف‌تر بودم ولی پس از رحلت رسول الهی «اعشی همدان» شدم که مجبورم با شتربانی و عذاب سفر بسازم.


مایه شگفتی این هست که ابوبکر تا زنده بود می‌گفت:


اقیلوُنی فَلَسْتُ بِخَیرِکمْ وَعَلی فیکمْ «۶».


رها کنید مرا مادامی که علی در میان شماست بهتر از شما نیستم.


ولی دم مرگ عروس خلافت را برخلاف شرع در آغوش عمر انداخت.


هنوز خود پستان این شتر را به دهان داشت که عمر را هم در کنار خود نشانید و پستان دیگر را به دهان او گذاشت!!


به دهان مردی ناستوده گوی و درشت خوی.


خلافت را به کسی واگذاشت که پی در پی لغزش می‌کرد و پی در پی پوزش می‌خواست.


مردی که هم چون شتری سرکش و نافرمان بود، آن کس که بر این شتر نشسته بود در کار خویش در می‌ماند؛ زیرا نمی‌دانست با این شتر خیره‌سر که رشته مهار از بینی‌اش گذشته چه روشی به پیش بگیرد.


اگر عنان او را فرو پیچد سوراخ بینی‌اش پاره شود و اگر به حال خویش آزادش بگذارد از پرتگاه فرو افتد.


ملّت بدبخت اسلام به دردهای بی‌درمانی دچار شده بود!


این دردهای بی‌درمان انحراف او بود، تلوّن او بود، اشتباه او بود، حرکت عرضی او بود که راه زندگی را بجای طول از عرض می‌پیمود، تا سرانجام عمر او هم به سر آمد و روزگار او هم به سر رسید و من در طی این روزها و روزگارها هم چنان بردبار بودم و با شدّت محنت می‌ساختم.


عمر در انتهای روزگار خود منبر خلافت را به شورایی سپرد که مرا هم یک تن از اعضای شورا پنداشت.


چه شورای شوریده و رسوایی بود.


من که نخستین شخصیت این قوم ابوبکر را شایسته میدان خود نمی‌شمردم در کنار جمعی فرومایه قرار گرفتم ولی باز هم به حوادث تسلیم شدم و با اصحاب شورا در نشیب و فراز همگامی کردم.


یکی به سوی دوست خود خزید و دیگری داماد خود را به سوی خود کشید و بالأخره پای هوا و هوس به میان آمد و همای خلافت بر سر عثمان سایه افکند.


او با غرور و خودپسندی بر پای خاست و بنی‌امیه نیز به هوایش از جای جستند و به جان بیت المال افتادند!!


هم چون شتری که علف‌های بهاری را آگنده دهان بلع می‌کند، این قوم دهان از مال خدا و خون بندگان خدا آگنده بودند و همی خواستند جهان را یک باره فرو بلعند، تا عاقبت رشته‌هایش از هم گسیخت و کردار ناهنجارش روز را در چشمش سیاه و روزگار را بر وی تباه ساخت.


در این هنگام ازدحام مردم هم چون یال کفتار به سوی من تکان خورد و از چهار جانب مرا چنان در میان فشردند که دو پهلویم درد گرفت و همی ترسیدم پسران پیغمبر حسن و حسین در زیر پای مردم لگدمال شوند.


مردم هم چون گله گوسپند در کنارم انبوه شده بودند و بدین ترتیب مرا بر منبر خلافت نشانیدند، اما مقرون با قیام من جمعی بیعت مرا درهم شکستند و جمع دیگر از دین به در رفتند و گروه سوم به نام قرآن به قرآن پشت کردند و با من به لجاج و عناد  پرداختند.


آن چنان که گویی گفتار خدا را در ذکر حکیم نشنیده‌اند آنجا که می‌گوید:


 [تِلْک الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُها لِلَّذِینَ لا یرِیدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَ لا فَساداً وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ] «۷».


آن سرای [پرارزش] آخرت را برای کسانی قرار می‌دهیم که در زمین هیچ برتری و تسلّط و هیچ فسادی را نمی‌خواهند؛ و سرانجام [نیک] برای پرهیزکاران هست.


آری، شنیده‌اند و به خاطر سپرده‌اند، اما دنیا با زیورها و زینت‌های فریبای خود در برابرشان به جلوه افتاد و دل هوسناکشان را از کف ربود.


به آن خدا که دانه را بشکافد و هسته وجود بشر را در موج خون بپروراند قسم یاد می‌کنم، اگر ظلم ظالم و رنج مظلوم در میان نبود و من خویشتن را محکوم نمی‌یافتم که اساس ستم را به هم بشکنم و ستمدیدگان را از بند غم آزاد سازم، هرگز پای بر این منبر نمی‌نهادم، مهار این شتر را به پشتش رها می‌ساختم و نوبت خود را به چهارمین غارتگر وامی‌گذاشتم، در این هنگام آشکارا می‌دیدید که دنیای شما با همه رنگ و نیرنگ و زیب و زیورش در چشم علی از آب بینی گوسفند هم ناچیزتر هست «۸».


علی مرتضی در خطبه شقشقیه آشکارا به تجاوز خلفا اعتراض می‌کند، آشکارا از انحراف و انحطاطشان سخن می‌گوید و لغزش جبران ناپذیرشان را با لطایف ادبی از پرده به در می‌کشد.


آن‌ها که سعی می‌کنند علی را در برابر شیوخ ثلاثه خاضع و راضی جلوه بدهند، حتماً از خطبه شقشقیه شرم خواهند برد و بر آن دست ناپاک که میان ملّت اسلام سنگ تفرقه افکند نفرین خواهند فرستاد.


 


پی نوشت ها:


 


______________________________

(۱)-
مائده (۵): ۶۷۷.


(۲)- مائده (۵): ۶۷.


(۳)- مائده (۵): ۳.


(۴)- بحار الأنوار: ۲۱/ ۳۸۸، باب ۳۶؛ حساس‌ترین فراز تاریخ: ۲۷.


(۵)- به الغدیر: ۲/ ۳۴ و «حساس‌ترین فراز تاریخ» مراجعه نمایید.


(۶)- بحار الأنوار: ۲۹/ ۵۱۹؛ شرح نهج البلاغة: ۱/ ۱۶۹.


(۷)- قصص (۲۸): ۸۳.


(۸)- نهج البلاغة: خطبه ۳.


 


منابع:


کتاب: عرفان اسلامی، ج ۱۱


نوشته: استاد حسین انصاریان


انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما