• تاریخ : ۱۶ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

توجه ویژه خداوند در قرآن کریم به حضرت محمد(ص)
مقام حضرت رسول اعظم(ص) آن قدر والاست که آفریدگار هستی و تمامی فرشتگان بر او درود می فرستند و خداوند به همه مؤمنان دستور می دهد که آنها هم بر پیامبر(ص) درود بفرستند.

به گفته خبرنگار فعالیت های قرآنیخبرگزاری الزهرا ، همزمان با فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت حضرت محمد(ص) در هفدهم ربیع الاول، گذری بر بخشی از آیات قرآن کریم داشته ایم که خداوند متعال در آنها به بیان ویژگی های شخص پیامبر اکرم(ص) داشته هست.
توجه خداوند نسبت به پیامبر اکرم(ص) در خطاب
خدای سبحان، از نظر ادب محاوره، حرمتی خاص برای پیامبر خاتم(ص) قائل هست که برای انبیای پیشین قائل نبوده هست. انبیای گذشته را با نام مخصوص آنها خطاب می کند، اما هرگز نام مبارک پیامبر اسلام را به عنوان «یا محمد» نمی برد بلکه همیشه از او با تعبیرهای تجلیل آمیزی همچون: «یا أیّها النبی»، «یا أیّها الرسول» یاد می کند. مثلاً درباره آدم ابوالبشر می فرماید: «یا آدَمُ اْسْکُنْ اَنْتَ وَ زَوْجُکَ الْجَنَّة»
درباره حضرت نوح می فرماید: «یا نُوح اِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أهْلِک»
درباره حضرت موسی(ع): «یا مُوسی أَقْبِلْ وَ لاتَخَفْ»
ولی درباره رسول اکرم(ص) علاوه بر خطاب جلالت آمیز خود، به بندگان نیز می آموزد: «لا تَجْعَلوُا دُعاءَ الْرَّسولِ بَیْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضُکُمْ بَعْضاً»
«هر گاه خواستید پیامبر را صدا بزنید او را مانند مردی عادی صدا نزنید.» بلکه هم نحوه صدا زدن و هم اصل آن آمیخته با تجلیل و تکریم باشد.
عالم به غیب و شهادت
از مقام های منیع رسالت، اطلاع بر غیب هست. خدای سبحان می فرماید:
«قُلِ اْعْمَلوُا فَسَیَرَیْ اللّهُ عَمَلُکُمْ وَ رَسوُلُهُ وَ الْمُؤْمِنون»؛
«به مردم بگو هر کاری می کنید خدا، پیامبر و مؤمنان می بینند.»
یعنی مقام رسالت که مقام اطلاع بر غیب، آگاهی بر نهان و نهاد انسان ها، قلب ها و فکرها و سرهای دیگران هست، از …

اخبار پیشنهادی:

توجه ویژه خداوند در قرآن کریم به حضرت محمد(ص)

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما