• تاریخ : ۱ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

یک عکاس از فهرست شرکت کنندگان پنجمین جایزه عکس شید، حذف شد. او در چند مجموعه عکس خود به انتشار و شرکت دادن عکس های چند فیلم مستند در رویدادهای مختلف (بدون اجازه صاحبان اثر) اقدام کرده بود.

به گفته ایسنا، شورای سیاست گذاری عکس شید در این زمینه بیانیه ای را منتشر کرده هست.
در متن این بیانیه آمده هست:
«در پی انتشار مطالبی درباره مجموعه عکس های این عکاس از شرکت کنندگان پنجمین دوره جایزه عکس شید (جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی ایران)، شورای سیاست گذاری شید بررسی ها و تحقیقات مستقلی را درباره دو مجموعه عکس «دختران انتظار» و «قاچاق سوخت» که در بخش نمایشگاهی پنجمین جایزه عکس شید ارائه شده و نامزد دریافت جایزه بودند انجام داد.
تلاش شورای سیاست گذاری در این تحقیقات، بررسی روند حرفه ای هست که شرکت کنندگان در جایزه عکس شید موظف به رعایت آن بوده و هستند. در این تحقیقات، شورای سیاست گذاری بررسی های مختلفی را در مورد ایده پروژه ها، جنبه های مستند آن ها و مطالب ارائه شده در استیتمنت و زیرنویس های عکاس انجام داد و با افراد ذی نفع مصاحبه کرد.
در نهایت، شورای سیاست گذاری جایزه عکس شید تصمیم گرفت به دلیل شفاف نبودن متن عکاس در مجموعه دختران انتظار، خدشه دار بودن برخی از واقعیات ارائه شده و عدم رعایت اصول حرفه ای عکاسی مستند، عکاس این مجموعه ها را از لیست شرکت کنندگان در پنجمین دوره جایزه عکس شید کنار بگذارد و در نتیجه عنوان «نامزد دریافت پنجمین جایزه عکس شید» از او پس گرفته خواهد شد. همچنین او نمی توانند در هیچ یک از پروژه های شید در سال ۲۰۱۸ شرکت داشته باشد. این اصلاحات در وب سایت رسمی شید www.sheedaward.ir انجام خواهد شد.
شورای سیاست گذاری جایزه عکس شید، ضمن احترام به تلاش تمامی عکاسان مستند، از عکاسان ایرانی درخواست می کند که روایت صادقانه، توجه به اصول اخلاقی و رفتار حرفه ای را بر پذیرش در رویدادهای عکاسی و بردن جوایز مقدم …

اخبار پیشنهادی:

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما