• تاریخ : ۲۱ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری


صدای شیعه: با افزايش کودکان کار و خياباني، معابر شهري پايتخت و کلانشهرها به تسخير اين کودکان بي‌پناه درآمده هست، اجبار براي شست‌وشوي شيشه ماشين‌ها و فروختن اجناس نشان از رها شدن طرح ساماندهي اين کودکان دارد و دستگاه‌هاي متولي فقط نظاره‌گر افزايش اين آسيب اجتماعي هستند. هرچند سازمان بهزيستي آمار شناسايي کودکان کار و خياباني را ۷۰هزار نفر اعلام کرده هست، با اين حال بيشتر کودکان خياباني از اتباع بيگناه هستند که به دليل کم‌کاري دستگاه‌هاي متولي هر روز بر تعداد اين کودکان در معابر شهري افزوده مي‌شود.


تاکنون چندين طرح ساماندهي کودکان کار و خياباني به اجرا درآمده هست، ولي به دليل بي‌توجهي دستگاه‌هاي متولي و نبود وظايف مشخص و نظارت‌هاي سيستمي، شاهد افزايش اين کودکان در معابر شهري به بهانه‌هاي مختلف هستيم کودکان کار و خياباني در گروه‌هاي مختلف در چهارراه‌ها و معابر شهري بعضاً توسط باندهاي حرفه‌اي به کار گرفته مي‌شوند.


اگر در سر چهارراهي پشت چراغ قرمز متوقف شويد، در کسري از ثانيه، چندين کودک براي فروش اجناس يا پاک کردن اجباري شيشه در اطراف اتومبيل سبز مي‌شوند!

متأسفانه حضور اين کودکان در ماه‌هاي اخير به شدت افزايش يافته هست و دستگاه‌هاي متولي، همچون وزارت کشور، وزارت رفاه و نيروي انتظامي بهزيستي، شهرداري، قوه‌قضائيه، کميته امداد و ساير بخش‌هاي متولي فقط و فقط نظاره‌گر اين نابساماني در معابر شهري هستند. چهره‌هاي آشفته و نامناسب و اجبار در فروش اجناس و پاک کردن شيشه اتومبيل سبب شده هست تا اين آسيب اجتماعي به يک پديده چندوجهي تبديل شود. حضور اين افراد در معابر ترافيکي علاوه بر خطرات جهاني براي آنان و ايجاد اختلال در رفت‌و‌آمد را نيز همراه دارد. 


   


کوچ کودکان خياباني از يک خيابان به خيابان ديگر


 برخي دستگاه‌هاي مسئول جمع‌آوري همچون شهرداري، سازمان بهزيستي و حتي نيروي انتظامي بعضاً به دلايل نامشخص اين افراد را جمع‌آوري نکرده و فقط از خياباني به خيابان ديگر کوچ اجباري مي‌دهند، هر چند اين کودکان به دليل برخوردهاي ظاهري ديگر از حضور مأموران ترسي ندارند در يک چرخه معيوب به معابر شهري باز مي‌گردند. 

متأسفانه طرح‌هاي دولت، وزارت رفاه، وزارت کشور و سازمان بهزيستي در قالب قرارگاه‌هاي آسيب‌هاي اجتماعي به جايي نرسيده و با شکست روبه‌رو شده هست و عملاً شاهد افزايش اين کودکان در معابر شهري هستيم و فقط شعار ساماندهي اين کودکان رسانه‌اي شده هست. گويا بودجه‌هاي اختصاص‌يافته براي ساماندهي اين کوکان به نام اين کودکان به شکل‌هاي نامناسب هزينه مي‌شود و کسي هم نظارت بر عملکرد اين دستگاه‌ها ندارد!


 


افزايش کودکان اتباع بيگانه در معابر شهري


 نوع گويش و لهجه بسياري از کودکان کار و خياباني نشان از آن دارد که اين افراد به تازگي وارد کشور شده‌اند و با سفر به شهرهاي پرجمعيت و شلوغ، به راحتي دست به هر کاري مي‌زنند و دستگاه‌هاي متولي وزارت امورخارجه، نيروي انتظامي هم براي اين ورود و خروج‌هاي غيرقانوني توضيح و پاسخي نداشته و ندارند و اين ترددها به حال خود رها شده هست. 


 


شناسايي ۷۰ هزار کودک کار و خياباني


به دليل بي‌توجهي دستگاه‌ها نه آماري از اين کودکان وجود دارد و نه برنامه مشخصي براي ساماندهي اين افراد آسيب‌ديده در اين زمينه. معاون اجتماعي سازمان بهزيستي از شناسايي ۷۰ هزار کودک کار و خياباني در کشور خبر مي‌دهد و مي‌گويد: ۲۰ ميليارد تومان براي ساماندهي کودکان کار و خياباني اختصاص يافته هست و ميزان پذيرش کودکان خياباني و کار در مراکز کودک و خانواده در سال گذشته ۵۰ درصد افزايش يافت. حبيب‌الله مسعودي‌فريد با اشاره به اختصاص اوليه ۵۰۰ ميليون تومان براي مراکز جامع خدمات بهزيستي در مناطق محروم کشور مي‌افزايد: اين اعتبار براي ارائه خدمات به ۱۰ هزار نفر در هر شهر هست. معاون اجتماعي سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه سازمان بهزيستي در سال‌هاي اخير عرصه‌هاي مختلف به‌ويژه آسيب‌هاي اجتماعي را مورد بررسي قرار داده هست، تأکيد مي‌کند که ۱۸ کارگروه در قالب آسيب‌هاي اجتماعي تشکيل‌شده که بهزيستي در ۱۳ کارگروه عضو هست. 

معاون اجتماعي سازمان بهزيستي کشور از شناسايي ۷۰ هزار کودک کار و خياباني در کشور خبر مي‌دهد و مي‌افزايد: تا پايان سال گذشته ۱۹۷ مرکز اورژانس اجتماعي در کشور راه‌اندازي شده هست و تا پايان امسال بالغ بر ۱۴۰ مرکز ديگر نيز راه‌اندازي خواهد شد. 


  


وعده ساماندهي در شش ماه دوم سال


معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور وعده از ساماندهي کودکان کار و خياباني در شش ماه دوم ۹۶ با حمايت خيرين و سازمان‌هاي مردم نهاد مي‌دهد و مي‌افزايد: سازمان بر اساس قانون و برنامه‌هاي توسعه، وظايف متعددي در حوزه مسئوليت اجتماعي دارد. 

حبيب‌الله مسعودي فريد با اشاره به برنامه‌ريزي سازمان بهزيستي کشور در حوزه ساماندهي کودکان خياباني در کلانشهرها مي‌گويد: در اين زمينه برنامه‌ريزي براي توسعه اورژانس اجتماعي در شهرهاي بالاي ۵۰ هزار نفر شده هست. 

 اين مسئول تأکيد مي‌کند که در شش ماه دوم سال ۹۶ برنامه ويژه‌اي براي ساماندهي کودکان کار و خياباني پيش‌بيني شده هست که در اين امر از ظرفيت شهرداري‌ها، سازمان‌هاي فعال در حوزه اجتماعي و خيرين استفاده خواهد شد و تشکيل کارگروه کاهش و آسيب‌هاي اجتماعي از برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در حوزه اجتماعي خواهد بود. 


 


يک پيشنهاد و چند راهکار


اگر دستگاه‌هاي متولي توان جمع‌آوري و ساماندهي کودکان کار و خياباني را ندارند، امکانات و بودجه‌ها و اختيارات به ساير دستگاه‌ها بدهند تا بخش‌هاي ديگر بتوانند وارد اين عرصه شوند و اگر اين مراکز توان ساماندهي دارند، برکم‌کاري و ناکارآمدي مديران بالادست دستگاه‌هاي متولي نظارت دقيق داشته باشند تا کودکان کار و خياباني، سر و سامان بگیرند نه اينکه به‌رغم اقدامات صورت گرفته شاهد افزايش اين افراد آسيب‌ديده در معابر شهري باشيم.


منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما