• تاریخ : ۱۴ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

تاکید بر ضرورت وجود سند مالکیت آثار سینمایی

منوچهر محمدی با تاکید براینکه تشکیل یک شعبه قضایی برای جرایم مربوط به آثار سمعی و بصری اتفاقی خوب هست، گفت: تنظیم سند مالکیت برای آثار سینمایی امری ضروری هست که می تواند برخی ناامنی های این حوزه را از بین ببرد.

این تهیه کننده سینما درباره تصمیم به تشکیل شعبه ای خاص برای رسیدگی به جرایم متخلفان آثار سمعی و بصری در گفت وگویی با ایسنا بیان کرد: تشکیل یک شعبه قضایی برای تخلفات و جرایم مربوط به سرقت آثار سمعی و بصری از اتفاقات خوب و بایسته ای هست که توسط سازمان سینمایی و قوه قضاییه انجام خواهد شد، چرا که تمرکز بر مسائل مربوط به این جرایم می تواند تا حد زیادی به رفع مشکلات و مسائل جدی ای که دامن گیر عرصه سینما و دیگر عرصه های هنری هست، کمک شایانی کند.
محمدی افزود: با این حال به نظرم در کنار این اتفاق، باید چند نکته را هم سازمان سینمایی و هم قوه قضاییه در نظر داشته باشند. ابتدا اینکه قُضاتی که برای رسیدگی به این موضوع تعیین می شوند باید آموزش های لازم را ببیند تا با جزئیات و ظرایف مربوط به جرایم آثار سمعی و بصری بیشتر آشنا شده و قوانین بین المللی را هم بشناسند، تا اگر ما نقصی در قوانین داریم از طریق طرح و لایحه کامل شود و قُضات خلأ قانونی نداشته باشند.
تهیه کننده فیلم های «بازمانده»، «ارتفاع پست» و «مارمولک» ادامه داد: نکته دیگری که باید مورد توجه باشد این هست که با سرعت عجیب و غریب تکنولوژی، دامنه جرایم اشکال مختلفی به خود گرفته، پس قوانین باید به گونه ای باشند که شمولیت گسترده ای داشته باشند. همچنین نکته مهم دیگر مسئله کپی رایت هست که متأسفانه در کشور ما هنوز متکی بر قانون قدیمی مربوط به ۴۰ سال پیش هست و با وجود اینکه مُتمم هایی به این قانون وارد شده هست اما کماکان با وضع زمانه و فناوری های روز تطبیق نمی کند،پس تکمیل قوانین مربوط در این زمینه کمک زیادی می تواند بکند تا دست کم دامنه جرایم کاهش پیدا کند.
وی در ادامه اظهار کرد: …

اخبار پیشنهادی:

تاکید بر ضرورت وجود سند مالکیت آثار سینمایی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما