• تاریخ : ۱۴ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ را بشناسید
دیروز نام «کازوئو ایشی گورو» به عنوان برنده مهم ترین جایزه ادبی جهان اعلام شد؛ نویسنده ای که تا کنون چهار بار نامزد «من بوکر» شده و یک بار این جایزه را به خانه برده هست.

به گفته ایسنا، «کازوئو ایشی گورو» نویسنده انگلیسی ژاپنی تبار متولد ۸ نوامبر ۱۹۵۴ ناگازاکی هست اما در پنج سالگی همراه با خانواده، وطنش را به مقصد انگلیس ترک کرد.
او مدرک کارشناسی رشته انگلیسی و فلسفه را از دانشگاه «کنت» دریافت کرد و بعد از یک سال مشغولیت به داستان نویسی، دوباره به تحصیل روی آورد و مدرک کارشناسی ارشد نویسندگی خلاق را از دانشگاه «ایست انگلیکا» کسب کرد. او از سال ۱۹۸۲ شهروند انگلیسی محسوب خواهد شد.
او هنگام بحث درباره میراث ژاپنی و تأثیر آن بر تربیتش می گوید: من کاملا مثل انگلیسی ها نیستم، چون پدر و مادری ژاپنی در خانه ای ژاپنی زبان مرا بزرگ کرده اند. پدر و مادرم فکر نمی کردند که قرار هست مدتی به این بلندی در این کشور زندگی کنیم. آن ها احساس مسوولیت می کردند که ارتباط مرا با ارزش های ژاپنی حفظ کنند. من پیشینه ای متمایز دارم. جور دیگری فکر می کنم و دیدگاه هایم اندکی با بقیه فرق دارد.
حروف اسم ژاپنی «ایشی گورو» به معنای سنگ و سیاه هستند. دو رمان اول او در ژاپن اتفاق می افتند با این حال خود او در مصاحبه های متعدد تأکید کرده که با ادبیات ژاپن آشنایی چندانی ندارد و آثارش شباهتی به ادبیات ژاپن ندارند. این نویسنده در مصاحبه ای در سال ۱۹۹۰ می گوید: اگر اسم مستعاری انتخاب می کردم و کس دیگری پیدا می کردم که از عکسش به جای عکس خودم استفاده کنم، مطمئنم کسی به ذهنش نمی رسید که بگوید این آدم مرا یاد فلان نویسنده ژاپنی می اندازد. هرچند بعضی نویسندگان ژاپنی تأثیری دورادور بر کار او داشته اند، «ایشی گورو» خود تأثیر سینماگران ژاپنی مانند «یاسوجیرو ازو» و «میکیو ناروسه» را بیش تر می داند.
برنده نوبل ادبیات امسال، یکی از مطرح …

اخبار پیشنهادی:

برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ را بشناسید
برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ را بشناسید

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما