• تاریخ : ۱۹ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

به گفته خبری الزهرا از اصفهان، کنگره بزرگداشت سردار جهادگر شهید علی فارسی به عنوان شهید شاخص کارمندی کشور و ۱۷۰۰ شهید شهرستان کاشان پنج‌شنبه ۲۱ دی ماه از ساعت ۸:۳۰ صبح در تالار فیض دانشگاه کاشان برگزار می‌شود.

سردار جهادگر شهید علی فارسی که از فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ و جهاد سازندگی استان اصفهان بود، در سال ۹۶ به عنوان شهید شاخص بسیج کارمندان کشور معرفی شد.

شهید علی فارسی اول خردادماه ۱۳۳۱ در شهرستان کاشان به دنیا آمد؛ با آنکه روزها مشغول کار بود و شب‌ها به تحصیل می‌پرداخت، توانست عده‌ای از هم فکران خود را دور هم جمع کند و به صورت هفتگی جلساتی تشکیل داده و از کلاس درس حجت‌الاسلام قرائتی استفاده کند.

شروع دوره نظام وظیفه وی تقریباً هم‌زمان با آغاز انقلاب اسلامی ایران بود، با آنکه درجه‌دار ارتش بود اما می‌کوشید تا در تضعیف رژیم ستم‌شاهی اقدامی انجام دهد؛ پایان دوره سربازی وی بود که امام خمینی (ره) فرمان ترک سربازخانه‌ها را صادر کرد و علی که مقلد امام بود از فرمان مقتدای خود بسیار خوشحال شد و از پادگان خارج و به کاشان آمد؛ در دی و بهمن سال ۵۷، علی با جمعی از دوستانش انتظامات شهر کاشان را برنامه‌ریزی و پس از سرنگونی رژیم، شب و روز در تلاش برای تحکیم جمهوری اسلامی بود.

این شهید نام‌آور و افتخارآفرین کاشانی پس از اخذ فوق‌دیپلم پتروشیمی از دانشگاه تهران با همه وجود به خدمت انقلاب اسلامی درآمد، با فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی با هم‌فکرانش هسته مرکزی جهاد سازندگی کاشان را تشکیل داد و خیلی خوشحال بود که می‌تواند در حد توانش به روستائیان زحمتکش که سالیان سال از همه امکانات رفاهی محروم بودند، کمک کند و به راستی برای آنان دل می‌سوزاند و رضای خدا را در رضای خلق خدا می‌دانست.

شهید حاج علی فارسی به عنوان عضو شورای مرکزی جهاد کاشان تا سال ۶۲ مشغول بود و در بیشتر عملیاتی که در منطقه جنوب آغاز می‌شد به عنوان مسئول پشتیبانی و مهندسی رزمی شرکت می‌کرد، از سال ۶۳ به بعد به جهاد استان اصفهان دعوت شد.

توانمندی بالا و قوای مدیریتی شهید فارسی سبب شد تا این سردار شهید به عنوان یکی از مسؤولان اولیه شورای جهاد و فرماندهی پشتیبانی رزمی جنگ استان اصفهان انتخاب شده و در مدیریت جهاد، سازمان‌دهی نیروهای مهندسی رزمی و پیگیری امور مهندسی در آغاز جنگ نقش سازنده و مؤثری ایفا کند.

این سردار جهادگر از مسؤولانی بود که هیچ وقت در دوران مسؤولیت خود از امکانات و وسایل خدمتی حتی برای انجام وظایف محوله استفاده نکرد و برای رفت و آمد از اصفهان به کاشان با وجود در اختیار داشتن خودرو و مجوز استفاده از آن همواره مانند یک رزمنده ساده از طریق اتوبوس به شهرستان سفر می‌کرد.

در ادامه عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه در اثر اصابت گلوله توپ به خودرواش، پروانه وجودش بر گرد شمع فیض الهی که همان شهادت هست چنان سوخت که از سوختنش همه را سوزانده و بدن سوخته‌اش برای نزدیک‌ترین کسانش به راحتی قابل شناسایی نبود.

شهید فارسی از جمله ۶۳ شهید جهادگر کاشانی بود که تا لحظه شهادت در روز ۲۹ دی ماه سال ۶۵ در عملیات کربلای ۵ در شلمچه، همواره در جنگ حضوری فعال داشت؛ شهید علی فارسی در کنار برادر شهیدش حسین فارسی که ۱۶ آبان ماه سال ۶۱ در سن ۲۴ سالگی در عین‌خوش به شهادت رسید، در گلزار شهدای دارالسلام کاشان به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/چ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما