• تاریخ : ۲۲ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

در تازه ترین گفته های منتشر شده از سوی موسسات تحلیل داده و ترافیک اینترنتی، اپلیکیشن واتس اپ در رتبه نخست و تلگرام در رتبه چهارم فهرست امن ترین پیام رسان های جهان جای گرفته اند.

به گفته  فانوس ،  این روزها که بحث امنیت پیام رسان های داخلی و خارجی بسیار داغ شده هست، به نظر می رسد اطلاع یافتن از پیام رسان های خارجی که از ضریب امنیت بالایی برخوردارند، کمک به سزایی به استفاده آگاهانه کاربران از آنها خواهد کرد.

در این گفته به بررسی مختصری از فهرست پیام رسان های خارجی که از ضریب امنیت بالایی برخوردارند، پرداخته شده هست:

۱. واتس اپ ( whatsapp)

اپلیکیشن پیام رسان واتس اپ در سال ۲۰۱۶ میلادی، محبوب ترین و پرکاربردترین پیام رسان توسط کاربران در سراسر جهان شناخته شد. این پیام رسان همچنین با توجه به اینکه از سیستم رمزنگاری پیشرفته end-to-end encryption بهره می برد، از ضریب امنیتی بالایی برخوردار هست بدین گونه که مکالمات و اطلاعات مبادله شده میان کاربران و مخاطبان به صورت کامل محافظت شده بوده و این طور که گفته های منتشر شده عنوان می کنند، مکالمات و اطلاعات شخصی و خصوصی آنها از سوی نهادهای دیگر قابل رصد و ردگیری نخواهد بود.

شرکت فیس بوک با در اختیار گرفتن و تصاحب شرکت واتس اپ در سال ۲۰۱۴، ۱۹ میلیارد دلار کسب کرد و از آن زمان تاکنون نیز با معرفی و افزودن قابلیت های جدید بدنبال جذب و حفظ طرفداران این پیام رسان محبوب بوده هست.

۲. سیگنال ( Signal)

این پیام رسان که در سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز به کار کرد، توانست در این مدت زمان کوتاه فعالیتش، به ضریب امنیتی بالایی دست یابد، هرچند که محبوبیت و آوازه آن چندان به اندازه سایر اپلیکیشن های پیام رسان معروف در جهان نشده هست، اما بسیاری از متخصصان امنیت سایبری استفاده از آن را به عنوان یک پیام رسان امن به کاربران پیشنهاد می دهند. شیوه رمزنگاری این پیام رسان از واتس اپ تبعیت کرده و هیچ اطلاعاتی در سرویس ها و سرورهای اپلیکیشن سیگنال ذخیره نمی شود.

۳. جی دیتا چت ( G data secure chat)

اپلیکیشن پیام رسان جی دیتا چت که به تازگی عرضه شده و به صورت رایگان در دسترس عموم کاربران قرار گرفته هست، نیز چندان از محبوبیت سایر اپلیکیشن های معروف و همچنین تعداد دفعات دانلود زیادی برخوردار نشده هست. 

۴. تلگرام (telegram )

اپلیکیشن پیام رسان تلگرام هم که در دو سال اخیر از محبوبیت و استقبال بی نظیری از سوی کاربران بهره مند شده هست، از سرعت و امنیت بالایی برخوردار هست و علاوه بر پروتکل های رمزنگاری پیشرفته از قابلیت دیگری همچون مکالمه محرمانه ( secret chat) برخوردار هست.

۵. سیراس ( Ceerus)

یکی دیگر از سرویس های پیام رسان اندرویدی، سیراس ( Ceerus) نام دارد که توسط یک استارتاپ انگلیسی مجهز به سیستم های SQR معرفی و عرضه شده هست. این اپلیکیشن که به منظور حفاظت از اطلاعات خصوصی و شخصی کاربران، شرکت ها و سازمان های مختلف طراحی و عرضه شد، از کاربران یک حساب کاربری کامل تهیه می کند و از سیستم رمزنگاری پیشرفته بهره می برد.

۶. پرایویت (Pryvate)

این سرویس پیام رسان نیز که در سال ۲۰۱۵ میلادی طراحی شد و در دسترس عموم کاربران قرار گرفت، از تماس صوتی و ویدیویی و مکالمات رمزنگاری شده بهره می برد و به کاربران در سیستم های عامل مختلف، خدمات ارسال پیام را ارائه می دهد. این پیام رسان توسط تجار و شرکت های تجاری از استقبال بی نظیری مواجه شده هست.

۷. فیس بوک مسنجر

پیام رسان فیس بوک مسنجر نیز از سیستم رمزنگاری پیشرفته end-to-end encryption و همچنین مکالمات محرمانه استفاده می کند و طبق گفته های منتشر شده، کاربران فیس بوکی از این پیام رسان استقبال زیادی کرده اند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما