• تاریخ : ۲۱ام تیر ۱۳۹۷
  • موضوع : خبری


خبری میزان- یک کاربر عادی بعد از مرگ وحید مرادی شرور معروف تهران ویدئویی را با عنوان لحظه به قتل رسید شرور معروف در صفحه اینستاگرام خود منتشر می کند. بلافاصله بعد از انتشار این ویدئو دیگر کاربران نیز بدون توجه به صحت ویدئو ان را دانلود و روی صفحه خود به اشتراک می گذارند.


به گفته خبرنگار گروه فرهنگی خبری میزان، یک کاربر عادی بعد از مرگ وحید مرادی شرور معروف تهران ویدئویی را با عنوان لحظه به قتل رسید شرور معروف در صفحه اینستاگرام خود منتشر می کند. بلافاصله بعد از انتشار این ویدئو دیگر کاربران نیز بدون توجه به صحت ویدئو ان را دانلود و روی صفحه خود به اشتراک می گذارند.
اندکی می گذرد ناگهان اینستاگرام که را که با هشتگ وحید مرادی سرچ میکنیم، پر از ویدئو هایی شده هست با عنوان لحظه مرگ وحید مرادی.
اما یک نکته قابل توجه هست که یا از روی قصد نادیده گرفته شده یا اینکه منبع خبر بدون دقت و تحقیق صرفا با سرچ ویدئویی را دانلود می کند و روی صفحه خود می گذارد.
به زبان ساده بگوییم برخی افراد با بارگذاری این دست ویدو ها در صد شناساندن حساب کاربری خود گرفتن لایک و کامنت هستند که احیانا چه دسترسی بالایی به منابع خبری دارند.

ویدئوی معروف را که برای اولین بار دیدم اولین نکته که توجه مرا جلب کرد تاریخ روی فیلم اصلی بود که سال ۲۰۱۵ را نشان می داد یعنی شخصی در فضای مجازی سرچ کرده و یک ویدئو را که قبلا در این فضا بارگذاری شده بوده برداشته و با اسم یک اتفاق جدید در صفحه خود منتشر می کند و دلیلش هم همان هایی که بالا گفتیم بوده هست.
از یک شخص و کاربر عادی انتظاری نیست، اما اگر همین ویدئو را در صفحه یک سلبریتی ببینم یک فوتبالیست با فالوور های بالا یا در صفحه یک اقای بازیگر ببینیم، پس یک جای کار می لنگد.
متاسفانه با سرعت گرفتن تاثیر فضای مجازی و اینکه برخی فکر کرده اند می توانند چهره اجتماعی تاثیرگذار باشند و البته از سر دلسوزی و خیرخواهی اخبار تصاویر و فیلم هایی را منتشر می کنند که نه تنها عاری از واقعیت هست بلکه پیشتر نقض ان از سوی منابع رسمی اعلام شد.
روی صحبتمان با یکی از هنرمندان هست که اخیرا فیلمی از دو کودک در استان سیستان را منتشر کرده و در پست خود نوشته دقلو های زاهدانی که بعد از یک هفته بدون قلب و کلیه پیداشون کردن امنیت جانی در حد زیر صفره… مراقب فرزندانتون باشید.
اقای بازیگر که بخشی از سرمایه صفحه اجتماعی خود را این روز ها به اینگونه اتفاقات اختصاص داده هست بد نیست قبل از انتشار پست هایش کمی در مورد صحت و سقم ان تحقیق کند و هر موضوعی را منتشر نکند و پیام اخلاقی و هشداری ندهد.
صحبت از خبری هست با این مضمون که دادستان سیستان و بلوچستان، سیزدهم تیرماه ۱۳۹۷ یعنی هشت روز قبل، در گفتگو با خبری میزان تکذیب کرد، آقای دادستان در خبری که تیتر ان “عامل انتشار کذب کودک دزدی در زاهدان دستگیر شد”، هست، می گوید فردی در فضای مجای شایعه کرده بود که تعدادی از کودکان توسط باندی ربوده شده اند که با توجه به اهمیت موضوع، بررسی پیرامون شناسایی عامل انتشار این خبر کذب و ناصحیح در دستور کار قرار گرفت.
عامل انتشار خبر کذب در تحقیقات اولیه مدعی میشود برای هشدار به خانواده توصیه پیرامون مراقبت بیشتر از کودکان اقدام به این کار کرده هست و حالا هشت روز پس از ان واقعه و آن تکذیبیه اقای بازیگر پست اینستاگرامی می گذارد و امنیت جانی را در حد زیر صفر عنوان می کند. ای کاش همانگونه که شما می گویید امنیت جانی در حد زیر صفر هست تحقیق در صحبت و سقم اخبار نیز برای چهره ها در حد زیر صفر نبوده و ما التماس کمی تفکر و دقت را نمی کردیم.
اقای بازیگر به یاد داشته باشید سیستان درد هایی غیر از انچه شما می گویید دارد لطفا به درد های مردم اضافه نکنید.
انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما