• تاریخ : ۲۷ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری


صدای شیعه: موضوع فلسطین هنوز برای بسیاری تمام نشده و این زخم که بر پیکره انسانیت هست، التیام نیافته هست. گسترش شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی و همچنین اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره قدس در سال گذشته بار دیگر سبب شد تا توجه جامعه بین‌الملل به سمت مسئله فلسطین جلب شود.


در میان آثاری که هر ساله در مسائل بین‌الملل منتشر می‌شود، بخش قابل توجهی به موضوع فلسطین و شرایط زندگی در سرزمین‌های اشغالی اختصاص دارد. در سال ۲۰۱۷ نیز تعداد قابل توجهی اثر در این‌باره منتشر شد که عمدتاً همانند سال‌های گذشته به موضوعات تاریخی می‌پردازد، اما در میان عناوین منتشر شده آثاری را می‌توان یافت که با نگاهی جدید به موضوع فلسطین پرداخته‌اند.


پرداختن به مسائل اجتماعی و فرهنگی فلسطینیان از جمله موضوعات جالبی هست که در میان این عناوین دیده می‌شود؛ نخستین تلاش‌ها برای نشان دادن فرهنگ مردمی که سال‌هاست تلاش می‌شود تا تمامی نشانه‌ و نشانی‌هایشان محو شود. در ادامه نگاهی انداخته‌ایم به برخی از عناوین منتشر شده درباره فلسطین.


 


بزرگترین زندان زمین


«بزرگترین زندان زمین» عنوان یکی از آثاری هست که در سال ۲۰۱۷ با محوریت سرزمین‌های اشغالی منتشر شد. این اثر که به تاریخ سرزمین‌های اشغالی می‌پردازد، معتقد هست که صهیونیست با در نظر گرفتن سیاست‌های غیر انسانی، فلسطین و اراضی اشغالی را به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده هست.

نویسنده در این اثر در کنار بررسی تاریخ سرزمین‌های اشغالی، به استفاده از خشونت به عنوان ابزاری از سوی صهیونیست‌ها برای پیشبرد اهدافشان اشاره می‌کند.


در بخشی از کتاب می خوانید: در سال ۱۹۶۷ هیچ تهدید اساسی برای اسرائیل وجود نداشت. مانورهای جمال عبدالناصر از جنس نوع اقدامات قبلی خود بود و با دامنه آنها تفاوتی نداشت. جبهه سوریه نیز می‌توانست با چندین اقدام غیر تهاجمی اسرائیل آرام شود. اما اسرائیل جنگ ۵ ژوئن ۱۹۶۷ را در جهت ادامه پاکسازی قومی و بلعیدن کامل فلسطین آغاز کرد.


  


«راه بهار؛ زندگی و مرگ در فلسطین»


«راه بهار؛ زندگی و مرگ در فلسطین»از دیگر عناوینی هست که سال گذشته با موضوع فلسطین منتشر شد، «بن اهنرنیش»، نویسنده آمریکایی، در این اثر به بیان داستان‌هایی پرداخته که در گذر زندگی در کرانه باختری به دست آورده هست.


 نویسنده در این اثر، خشونت‌ها علیه فلسطینیان، ساز و کارهای غیر انسانی ایست‌های بازرسی، از دست دادن خانه و کاشانه، گسترش شهرک‌های صهیونیستی، استعمار و … از جمله موضوعاتی هست که در این کتاب به آن پرداخته شده هست. از سوی دیگر، سبک زندگی مردم فلسطین و آداب و رسوم آنها از دیگر موضوعاتی هست که می‌توان از خلال داستان‌های این اثر دریافت.


 غالب آثاری که درباره فلسطین در سال گذشته میلادی منتشر شده، به ویژگی‌های تاریخی و شرایط زندگی مردم آن پرداخته هست، اما در این میان معدود کتاب‌هایی هم هستند که تلاش دارند تا هویت اجتماعی و فرهنگی فلسطین را پررنگ کرده و به آن به عنوان یک کشور مستقل عربی با فرهنگ و آداب و رسوم خود بپردازند.


 


«فلسطین در بشقاب؛ خاطراتی از آشپزخانه مادرم»


 عنوان یکی از این آثار هست که با محوریت بررسی و معرفی غذای فلسطینیان منتشر شده هست.

در سال‌های اخیر آثار متعددی درباره غذا در آسیا و به ویژه خاورمیانه منتشر شده هست، اما کمتر اثری را می‌توان یافت که به طور مشخص به آشپزی در فلسطین بپردازد. جودی کالا، سرآشپز بعضی از رستوران‌های لندن و نویسنده این کتاب، شیوه طبخ غذاهای فلسطینی را نه به سبک رستوران‌هابلکه به شیوه سنتی آن بیان می‌کند. در فضایی که اکثر کشورهای عربی در این زمینه به سمت مدرن و غربی شدن پیش می‌روند، کتاب حاضر می‌تواند معرف خوبی از فرهنگ ناب بخشی از جهان عرب باشد. کتاب به همراه تصاویر جالبی از غذاها منتشر شده هست.


 


«طرح‌هایی از قتل عام کفر قاسم»


«طرح‌هایی از قتل عام کفر قاسم»، عنوان یکی دیگر از آثاری هست که با نگاهی هنری به تاریخ سرزمین‌های اشغالی منتشر شده هست.


«سامیا حلبی» با استفاده از یادداشت‌ها و خاطرات شاهدان قتل عام کفر قاسم در سال ۱۹۵۶، طرح‌هایی را درباره این روز ارائه کرده هست. بسیاری از مخاطبان طرح‌های این اثر و موضوع آن را خلاقانه توصیف کرده‌اند.


کشتار کفر قاسم در ۲۶ اکتبر ۱۹۵۶ میلادی، در روستایی عرب‌نشین در اسرائیل به وقوع پیوست. در این کشتار چندین افسر و سرباز پلیس مرزی اسرائیل اقدام به کشتن ۴۹ نفر از جمله شش زن و ۲۳ کودک کردند. رژیم صهیونیستی تا مدتی خبررسانی درباره این واقعه و دسترسی روزنامه‌نگاران به این روستا را ممنوع اعلام کرد.


منبع: خبری صدا و سیما

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما